Naga MarketsKurs dolara w miejscu po FOMC minutes, Wall Street na nowych maksimachW środę, 6 stycznia 2021 roku, Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (z ang. FOMC) opublikował protokoły (minutes) ze swojego posiedzenia, które miało miejsce 15-16 grudnia i podczas którego instytucja zasugerowała, że stopy procentowe w USA jeszcze przez kilka kolejnych lat pozostaną utrzymane na rekordowo niskich poziomach. Protokoły nie przedstawiły żadnych nowych informacji, w efekcie czego kurs dolara, ani Wall Street (w tym indeks S&P 500) nie reagowały na publikację z godziny 20:00 czasu polskiego.

  • W protokołach FOMC odnotowano, że część członków Komitetu rozważyło przyszłe dostosowanie programu skupu aktywów
  • Niewielka część przedstawicieli instytucji byłaby skłonna podjąć dalsze działania w celu stymulacji gospodarki po pandemii koronawirusa
  • Kurs dolara nie reagował na publikację protokołów, a para walutowa EUR/USD balansowała na granicy 1,23
  • W tym samym czasie indeks S&P 500 rósł o 1,18%, testując w środę nowe historyczne maksima na wysokości 3783 pkt.

Protokoły FOMC bez niespodzianek dla rynku

Rezerwa Federalna w grudniu obiecała, że ​​będzie nadal kierować środki na rynki finansowe, dopóki ożywienie gospodarcze w USA nie będzie trwałe. Z prognoz gospodarczych instytucji wynikało, że stopy przy poziomie bliskim zeru zostaną utrzymane co najmniej do 2023 r., a PKB za 2020 r. ma wynieść 2,4%, wobec wcześniej prognozowanych 6,5%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Protokoły utrzymały gołębi ton ostatniego posiedzenia Fed pokazując jedynie, że część członków FOMC byłaby gotowa podjąć dodatkowe kroki w ramach luzowania polityki pieniężnej:

– Niektórzy członkowie zauważyli, że Komitet może rozważyć przyszłe zmiany w zakupie aktywów – takie jak zwiększenie tempa zakupu papierów wartościowych lub ważenie zakupów skarbowych papierów wartościowych w stosunku do tych, które mają dłuższe terminy zapadalności – jeśli takie korekty zostaną uznane za właściwe dla wsparcia realizacji celów Komitetu. Kilku uczestników podkreśliło znaczenie kontynuowania oceny bilansu kosztów i ryzyka związanego z zakupem aktywów w stosunku do korzyści wynikających z tychże zakupów – napisano w protokołach FOMC, których pełna treść dostępna jest tutaj.

Podkreślono również, że po osiągnięciu postępu można by rozpocząć stopniowe zmniejszanie zakupów, a następnie proces ten mógłby zasadniczo przebiegać w kolejności podobnej do tej, którą wprowadzono w ramach programu skupu aktywów w latach 2013 i 2014.

– Niedawny gwałtowny wzrost pandemii sugerował, że ryzyko krótkoterminowe wzrosło, podczas gdy niedawny korzystny rozwój sytuacji w zakresie szczepionek wskazywał na pewne zmniejszenie ryzyka pogorszenia się sytuacji w perspektywie średnioterminowej – komentowano obecne otoczenie gospodarcze. Uwagę na to zwracali między innymi analitycy dużych banków w swoich prognozach przed publikacją minutes.

Kurs dolara bez reakcji, S&P 500 na nowych szczytach

Indeks dolarowy w środę pogłębiał minima z początku 2018 roku, jednak w momencie publikacji tego artykułu odrabia 0,15%, plasując się na wysokości poziomu 89,57 pkt., sama publikacja protokołów FOMC nie miała jednak większego wpływu na jego wycenę.

Para walutowa EUR/USD po rozrysowaniu dziennych maksimów na wysokości 1,2349 nieznacznie cofa i plasuje się przy wsparciu 1,23. Z kolei USD/PLN odrzuca dołki na 3,6521 i kosztuje obecnie 3,67 zł, tracąc 0,2%.

Około 1,8% rośnie natomiast S&P 500, który w środę po raz kolejny pogłębiał historyczne szczyty. Nowe maksima to poziom 3783 pkt.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here