Naga MarketsKurs dolara w górę po pięciu dniach spadkówKurs dolara amerykańskiego wzrósł w czwartek na fali rosnącego optymizmu w związku z progresem prac nad szczepionką na koronawirusa, który zderzył się z informacjami o rozwoju pandemii COVID na całym świecie, co rzuca cień na perspektywę globalnej odbudowy gospodarek po kryzysie.

  • Kurs funta względem dolara opada o 0,17% w czwartek
  • Dolar australijski traci natomiast 0,54%
  • Kurs euro spada względem USD o 0,21%

Kurs dolara w górę w czwartek

Kurs dolara w górę po pięciu dniach spadków
Notowania głównych par walutowych względem USD. Źródło: finviz.com

Dolar umacnia się w czwartek względem wszystkich walut G7. Najmocniej traci względem dolara australijski dolar, który chwilę po 12:00 jest aż 0,54% na minusie. Najmniejszy ruch generowany jest na notowaniach pary GBP/USD, a funt traci względem dolara zaledwie 0,17%.

Indeks dolara po pięciu dniach spadków odbija w czwartek o 0,24% w górę do 92,53 pkt., jednak od początku miesiąca indeks ten opadł w dół o 1,60%.

Kurs dolara w górę po pięciu dniach spadków
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Na kursie dolara waży także widmo pakietu stymulacji w Stanach Zjednoczonych, jednak ostatnie informacje sugerują, że na pomoc fiskalną dla amerykańskiej gospodarki trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Impas w negocjacjach trwa już o sierpnia, a ostatnia zapowiedź Joe Bidena wskazuje raczej na horyzont realizacji planu do końca stycznia.

fpmarkets

Biden oskarżył Republikanów o przestój w negocjacjach i wyraził nadzieję, że partia Trumpa będzie bardziej skora do negocjacji, gdy obecny prezydent ustąpi ze stanowiska. Zapowiedział także, że pakiet stymulacyjny będzie jego priorytetem, gdy obejmie urząd, co sugeruje, że inwestorzy raczej nie powinni spodziewać się fiskalnego programu przynajmniej do końca stycznia.

Miejmy nadzieję, że gdy odejdzie, będą oni (Republikanie, przy. red.) bardziej skłonni do zrobienia tego, co wiedzą, że powinno być zrobione, musi być zrobione, aby chronić społeczności, w których żyjemy. – zaznaczył Biden.

Zobacz również: Bitcoin ma osiągnąć 1 bln dol. kapitalizacji rynkowej, zdaniem eksperta Bloomberga

Brzemię wspierania amerykańskiej gospodarki i rynków finansowych spoczywać będzie zatem na Rezerwie Federalnej, co rodzi spekulacje na temat przyszłych jej poczynań. Część analityków spodziewa się, że polityka Fedu na najbliższe miesiące opierać się będzie na jej luzowaniu, a w rezultacie dochodowość obligacji skarbowych USA wzrosła w oczekiwaniu na ewentualne działania amerykańskiego banku centralnego.

W czwartek pojawi się kolejny tygodniowy odczyt danych dotyczących rynku pracy w USA, który pokaże więcej na temat bieżącej sytuacji gospodarczej.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here