Naga MarketsKurs dolara w górę od 5 dni. Sytuacja na euro (EUR/USD) i funcie (GBP/USD)Przez kilka tygodni rynki finansowe próbowały uciec od konieczności zmierzenia się z trudną rzeczywistością. Wpierw był doping ze strony FED,  a później nadzieja na szybkie znoszenie lockdownu, przeplatane w międzyczasie spekulacjami dotyczącymi poszukiwania skutecznego leku na COVID-19. Przede wszystkim oczekiwano jednak tego, że wszystko odbędzie się szybko, a cały proces przybierze kształt litery  „V”. Ignorowano fakt, że najprawdopodobniej czeka nas długi i trudny proces dochodzenia do normalności. Wczoraj mocno podkreśliła to Angela Merkel.

Kurs euro najsłabszą walutą piątku, większe ryzyko niespodzianek

Ostatnie dni pokazały, że pandemia COVID-19 uruchomiła kolejne obszary kryzysowe – to rynek ropy, którego nie zamyka drastyczna przecena surowca (wczoraj administracja USA podała, że rozważa rządowe wsparcie dla sektora wydobywczego), ale zaraz również tzw. wątek ratingów. To zarówno może być problem Europy, ale i też bardziej krajów rozwijających się, które gorzej radzą sobie z pandemią i jej skutkami. Dlatego też dzisiejsza wieczorna decyzja agencji S&P wobec Włoch, ale i też Wielkiej Brytanii będzie śledzona z dużą uwagą.

Te artykuły również Cię zainteresują
Od startu sesji europejskiej widać próbę odbicia spadku EURUSD, w czym pomaga nie tak dramatyczny odczyt indeksu Ifo z Niemiec o godz. 10:00. Niemniej technicznie sytuacja jest słaba i każe przyjąć scenariusz zakładający, że jest to tylko korekcyjne odbicie (ruch powrotny do naruszonego obszaru 1,0767-77).

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Uwagę zwraca naruszenie linii wzrostowej trendu przez oscylator RSI9, co może sugerować przyspieszenie spadków EURUSD w kolejnych dniach handlu. Niewykluczone, że pretekstem do takiego ruchu mogą okazać się gorsze noty dla Włoch ze strony agencji S&P, jakie mogą pojawić się dzisiaj wieczorem.

Kurs funta: GBP/USD i techniczna presja

Wczoraj po południu pisałem, że rynek może respektować linię spadkową trendu rysowaną od szczytu z 14 kwietnia b.r. przy 1,2415 i tak też się stało – popyt napotkał w tym obszarze dość wyraźną podaż i w efekcie wyrysowana została świeca z knotem od góry. Na dziennych wskaźnikach widać układy sugerujące dalsze spadki GBPUSD.

Wykres dzienny GBPUSD
Wykres dzienny GBPUSD

Dzisiaj wieczorem decyzję w sprawie ratingu Wielkiej Brytanii podejmie agencja S&P. W grudniu ub.r. jego perspektywa została podniesiona z negatywnej do stabilnej, po tym jak ustabilizowała się kwestia Brexitu – po zdobyciu przez premiera Johnsona większości parlamentarnej w przyspieszonych wyborach, udało się wyjść z kilkunastomiesięcznego pata i proces zaczął nabierać konkretnych ram czasowych (chociaż teraz przez pandemię może okazać się, że dojdzie do wydłużenia tzw. okresu przejściowego, który miał skończyć się 31 grudnia).

Tym samym ryzyko cięcia ratingu dzisiaj jest mniej prawdopodobne, niż w przypadku Włoch, chociaż S&P może zdecydować się na ponowne obniżenie perspektywy do stabilnej i dać do zrozumienia, że zmiana ratingu nie jest wykluczona w najbliższych miesiącach (jeżeli sytuacja budżetowa w wyniku pandemii będzie się dalej pogarszać). Obecna ocena to AA.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here