Naga MarketsKurs dolara w górę, gdy Covid-19 zwiększa niepewnośćKurs dolara rozpoczyna nowy tydzień od wzrostów. Amerykańska waluta została wsparta przez rosnący niepokój inwestorów w obliczu silnego uderzenia pandemii, a także przez brak postępu w sprawie pakietu fiskalnego, który mógłby pociągnąć jej wartość w dół.

  • Negocjacje w sprawie pakietu stymulującego prawdopodobnie zostaną kontynuowane w poniedziałek.
  • Nowe obostrzenia sugerują powstrzymanie ożywienia gospodarczego.
  • Diego Parrilla uważa, że dolar jest wciąż atrakcyjny.

Rządy sięgają po nowe środki bezpieczeństwa 

W poniedziałek rano indeks dolara zyskuje 0,22%. Jest to reakcja rynku m.in. na gwałtowne wzrosty liczby dziennych zachorowań na COVID-19, które w weekend biły rekordy w Stanach Zjednoczonych i Francji. W związku z trudną sytuacją rządy sięgają po coraz bardziej rygorystyczne sposoby na walkę z epidemią. Ekspertów martwi przyszłość europejskiego ożywienia gospodarczego, a także jego perspektywy w 2021 roku.

Spikera amerykańskiego Senatu Nancy Pelosi poinformowała, że w poniedziałek spodziewa się odpowiedzi ze strony Białego Domu w sprawie zaproponowanego przez nią projektu pakietu. Donald Trump prawdopodobnie zgłosi pewne zastrzeżenia, jednak negocjacje zbliżają się ku końcowi.

Zobacz również: Euro odporne na pandemię. Westpac: kurs EUR/USD pozostanie w przedziale 1,15-1,20

Połączenie zmniejszających się nadziei na przedwyborczy pakiet fiskalny z wiadomościami o COVID-19 i potencjalnie bardziej rygorystycznymi zakazami jest wystarczające, aby odepchnąć ludzi od rynku akcji. – powiedział w rozmowie z Reutersem Ray Attrill, strateg walutowy w National Australia Bank.

Kurs dolara wsparty przez ryzyko

Inwestorzy przygotowują się także na nadchodzące wybory, które odbędą się już za 8 dni. Rynek spodziewa się, że zwycięstwo wyborcze Demokratów doprowadzi do dużego wsparcia rynku, a także zwiększenia wydatków publicznych.

Według Diego Parrilly, eksperta Quadriga Igneo, pomimo dużego prawdopodobieństwa nowych pakietów fiskalnych, dolar pozostaje atrakcyjnym aktywem w czasach wysokiego ryzyka.

Początek tygodnia przyniósł amerykańskiej walucie wzrosty w stosunku do większości walut. Funt traci 0,25%, a euro radzi sobie niewiele lepiej spadając o 0,16% do poziomu 1,1843.

Wykres przedstawiający zmianę wartości indeksu dolara w ciągu ostatnich 3 miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here