Naga MarketsKurs dolara w górę, euro (EUR/PLN) stabilnie przy 4,51 złMieszany start tygodnia na giełdach, a USD jest silniejszy przez wyższe rentowności w USA w obliczu oczekiwań kolejnego pakietu fiskalnego. Wzrost liczby zachorowań na wirusa w Azji szkodzi ropie naftowej. Bitcoin najniżej do tygodnia.

Kurs dolara w górę dzięki obligacjom

Oczekuje się, że w czwartek Joe Biden ujawni szczegóły dotyczące kolejnego pakietu fiskalnego wartego „biliony” dolarów. Mogłoby to obejmować zwiększenie kwoty czeków dla Amerykanów do 2000 dolarów, rozszerzenie ubezpieczenia na wypadek bezrobocia i miliardów pomocy dla władz miejskich i stanowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zapowiedzi ekspansji fiskalnej ciągną w górę rentowności obligacji skarbowych USA, co wspiera dolara. DXY rośnie dziś o 0,3 proc. EUR/USD cofa się pod 1,2190, GBP/USD testuje 1,35, a USD/JPY wyszedł ponad 104,1.

Korekta na dolarze skłania do domykania krótkich pozycji względem walut ryzykownych: NOK, AUD, NZD.

EUR/PLN jest stabilny przy 4,51.

Na rynku widoczne są też obawy o rozwój pandemii na świecie. W Chinach odnotowano największy dzienny wzrost infekcji od ponad pięciu miesięcy. Wzrasta liczba zachorowań w prowincji Hebei, która otacza stolicę, Pekin. W stolicy prowincji – Shijiazhuang – wprowadzono lockdown.

Na rynku akcji pozytywny sentyment sprzed weekendu ściera się z nowymi ryzykami. Koreański KOSPI traci 0,1 proc., choć w ciągu dnia zyskiwał 3,6 proc. Shanghai Composite traci 1 proc. Giełda w Tokio jest zamknięta z powodu święta w Japonii.

WTI traci 1 proc. do 51,7 USD/b, odwracając zeszłotygodniowe wzrosty. Ceny ropy spadły w poniedziałek, dotknięte ponownymi obawami o globalny popyt na paliwo w związku z surowymi lockdownami w Europie i nowymi restrykcjami w Chinach – drugim co do wielkości na świecie konsumentem ropy naftowej.

Złoto spadło w nocy pod 1820 USD/oz, ale aktualnie odbija do 1850 USD.

Zahamowanie przeceny USD przynosi korektę na Bitcoinie – XBT traci dziś 17 proc. do 33100 USD.

Spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi powiedziała, że Izba planuje procedurę impeachmentu wobec Donalda Trumpa, chyba że wiceprezydent Mike Pence i rząd postanowią usunąć go ze stanowiska. Rentowności 10-latek USA były w piątek najwyżej od marca (1,1250 proc.).

Wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej Richard Clarida powiedział, że nie spodziewa się, że bank centralny zacznie ograniczać zakupy aktywów w tym roku i dodał, że „nie martwi się, że 10-letnie rentowności trochę przekroczyły 1 proc.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here