Naga Markets

Dolar amerykański zostawia w tyle najniższe poziomy od kwietnia 2022 roku i rośnie trzecią sesję z rzędu, w czym pomogły mu między innymi ubiegłotygodniowe dane makroekonomiczne. Silniej do greenbacka traci między innymi jen, reagując na informację o potencjalnym nowym gubernatorze Banku Japonii.

Kurs dolara w górę 3. sesję z rzędu. USD/JPY z luką wzrostową
Kurs dolara w górę 3. sesję z rzędu. USD/JPY z luką wzrostową

Kurs dolara w górę trzecią sesję z rzędu

Trzy kolejne dni wzrostów dają nadzieję bykom dolarowym, że kilka wystąpień przedstawicieli Rezerwy Federalnej (Fed) i rosnące napięcia na linii USA-Chiny przedłużą odbicie greenbacka.Bloomberg Dollar Spot Index wzrósł w poniedziałek o 0,2%, dzięki czemu kurs dolara zyskuje niemal 2% w ciągu trzech sesji do poniedziałku. Większość zwyżki greenbacka nastąpiła w piątek po tym, jak raport o zatrudnieniu podsycił obawy o kolejne podwyżki stóp przez Fed w celu walki z rosnącą inflacją.

– W tym tygodniu przemówi wiele osób z Fed i prawdopodobnie będą one podkreślać temat wyższego poziomu stóp w dłuższej perspektywie. W połączeniu z gołębimi podwyżkami w zeszłym tygodniu ze strony Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii, uważamy, że odbicie dolara będzie kontynuowane w tym tygodniu – napisał Win Thin, globalny szef strategii walutowej w Brown Brothers Harriman & Co, w notatce.

Kurs dolara w górę 3. sesję z rzędu. USD/JPY z luką wzrostową
Dolar zyskuje na awersji do ryzyka. Źródło: Bloomberg

Odbicie dolara następuje po tym, jak spadł on do najniższego poziomu od kwietnia na skutek oczekiwań, że Fed może wkrótce ograniczyć tempo zacieśniania. Bycze zakłady na dolara nabrały rozpędu w piątek po tym, jak stopa bezrobocia w USA osiągnęła 53-letni dołek, co pobudziło oczekiwania, że decydenci nie będą mieli innego wyboru, jak tylko utrzymać stopy procentowe na wysokim poziomie, aby walczyć z inflacją.

Pogłębiające się napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, podsycane przez rzekomy balon szpiegowski, oraz słabość jena w związku ze spekulacjami na temat nominacji Masayoshi Amamiya na kolejnego prezesa Banku Japonii, dodają dolarowi odwagi. W tym tygodniu zaplanowane są wystąpienia członków Fed, a w środę w Waszyngtonie przemawiać będzie przewodniczący Jerome Powell.

Greenback może jeszcze zyskać, ponieważ niedźwiedzie pozycje walutowe wyglądają na “rozciągnięte”, powiedziała Fiona Lim, strateg walutowy w Malayan Banking Berhard w Singapurze. Potencjał dalszego konfliktu USA-Chiny jest dodatkowym powodem do przedłużenia byczego odbicia.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

AVA Trade

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Bank Japonii z nowym prezesem? Masayoshi Amamiya

Jen spadł po tym, jak Nikkei podał, że rząd zwrócił się do Masayoshi Amamiya z propozycją objęcia stanowiska prezesa Banku Japonii. Japońska waluta spadła aż o 1% do poziomu 132,50 za dolara na początku poniedziałkowego handlu, najniższego od 12 stycznia.

Kurs dolara w górę 3. sesję z rzędu. USD/JPY z luką wzrostową
Luka widoczna na wykresie to moment ogłoszenia propozycji nowego gubernatora. Wcześniejszy silny ruch w górę to natomiast reakcja na piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy. Źródło: Tradingview.com

Według raportu, urzędnicy z rządu i koalicji rządzącej przeprowadzili rozmowy z Amamiyą, obecnym zastępcą gubernatora, którego elastyczność i zaradność sprawiły, że stał się on faworytem do zastąpienia Haruhiko Kurody. Dekada Kurody u steru banku centralnego dobiega końca w kwietniu. Nikkei podał, że przedstawiciel BOJ odmówił komentarza.

– Jeśli ta wiadomość jest prawdziwa i Amamiya przyjmie stanowisko, zagraniczni inwestorzy będą musieli ponownie dostosować swoje oczekiwania co do rychłego porzucenia przez BoJ ultra luźnej polityki. Niektórzy mieli nadzieję, że rząd wybierze kogoś z bardziej jastrzębiego obozu – powiedział Dane Cekov, starszy analityk Nordea Bank ABP w Oslo.

Jen zakończył piątkowy handel prawie 2% niżej, po tym jak dolar gwałtownie wzrósł po silnych danych o zatrudnieniu w USA.

Dolarowe niedźwiedzie

Wielu inwestorów uważa jednak, że siła kursu dolara może być krótkotrwała.

Fundusze hedgingowe trzymały się niedźwiedzich zakładów na dolara przez siedem tygodni z rzędu, według danych Commodity Futures Trading Commission zebranych przez Bloomberga do 27 stycznia.

Amundi SA powiedział, że potencjalne spowolnienie podwyżek stóp przez Fed w tym roku i odporny wzrost gospodarczy poza USA sprawia, że fundusz jest mniej byczo nastawiony do greenbacka, podczas gdy Citigroup Inc. stwierdził, że “ścieżką najmniejszego oporu” dla dolara jest osłabienie w krótkim okresie.

Presja sprzedaży na amerykańską walutę może się na razie wyczerpać, a inwestorzy mogą zobaczyć odradzającego się greenbacka w pierwszej części lutego – napisał w nocie Marc Chandler, główny strateg rynkowy w Bannockburn Global. “Widzimy to jako ruch przeciwny do trendu i oczekujemy, że słabość dolara pojawi się ponownie”.

Kalendarz makroekonomiczny w tym tygodniu

– Dzisiejszy dzień będzie stosunkowo ubogi w dane makro. Opublikowano już wskaźnik zamówień w niemieckim przemyśle (wzrost o 3,2 proc., prognozowano +2,1 proc.). O 10:30 w strefie euro zostanie podany indeks Santix, 30 minut później będzie zaprezentowana sprzedaż detaliczna. Pod wieczór w Australii podany będzie jeszcze indeks AIG dla przemysłu i usług – komentowali o poranku analitycy TMS Brokers.

Kalendarz na pozostałe dni tego tygodnia poniżej:

Kurs dolara w górę 3. sesję z rzędu. USD/JPY z luką wzrostową
Źródło: Investing.com

Inwestorzy nie będą mogli przejść obojętnie obok wtorkowej decyzji australijskiego banku centralnego na temat stóp procentowych oraz piątkowej publikacji PKB za IV kw. dotyczącej gospodarki brytyjskiej.

Partnerem artykułu jest broker Vantage Markets. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!  Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułBogata oferta, akcje ułamkowe i niskie spready – sprawdź brokera Admirals
Następny artykułGrupa VRG [VRG], Broker XTB [XTB] – Gorące spółki dnia
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here