Naga MarketsKurs dolara w dół wraz ze wzrostem krótkich pozycji dużych graczy. USD najniżej od lutegoNiedźwiedzie powracają na rynek dolarowy, co widać między innymi w odbudowie krótkich pozycji w stosunku do USD i wzroście długich pozycji do jena oraz euro, twierdzi analityk MUFG we wtorkowej nocie skierowanej do klientów. Lee Hardman zwraca uwagę na korektę spadkową kursu dolara oraz na wzrosty szerokiej gamy walut wschodzących, które wykorzystują słabość USD.

  • Indeks dolarowy DXY testuje we wtorek poziom 90,00 pkt., poruszając się na poziomach obserwowanych ostatni raz pod koniec lutego
  • Para walutowa EUR/USD zyskuje 0,3%, jest jednak blokowana przez opór 1,2170 pokrywający się z maksimami z początku roku

Kurs dolara: Odbudowa krótkich pozycji w dolarze amerykańskim przed raportem CPI

USD znalazł pewne wsparcie w najbliższym czasie po silnej wyprzedaży pod koniec zeszłego tygodnia z indeksem dolara testującym minima z końca zeszłego roku/na początku tego roku w okolicach poziomu 90,000. Ostatni tygodniowy raport IMM ujawnił, że uczestnicy rynku kontynuowali odbudowywanie krótkich pozycji w dolarze amerykańskim w tygodniu kończącym się 4 maja.

Te artykuły również Cię zainteresują
Łączna krótka pozycja zarówno w kategorii Asset Manager/ Institutional jak i Leveraged Funds wzrosła nieznacznie o kolejne 5549 kontraktów do 509 269 kontraktów. Był to czwarty z rzędu tydzień wzrostu krótkich pozycji w dolarze amerykańskim, choć nadal pozostają one znacznie poniżej szczytu z początku tego roku. Krótkie pozycje dolarowe osiągnęły szczyt w tygodniu kończącym się 19 stycznia na poziomie 681 865 kontraktów.

Sugeruje to, że w najbliższym czasie nadal istnieje możliwość dalszego zwiększania krótkich pozycji w dolarze amerykańskim, co mogłoby pomóc we wzmocnieniu obecnego impetu spadkowego, zwłaszcza jeśli zostaną przebite dotychczasowe minima.

– Ostatni wzrost krótkich pozycji w dolarze amerykańskim był w całości napędzany przez kategorię Asset Manager/Institutional, podczas gdy fundusze lewarowane niechętnie zwiększały zaangażowanie. Największe krótkie pozycje w dolarze amerykańskim fundusze lewarowane zajmują w stosunku do dolara australijskiego (19 555 kontraktów), funta (17 526 kontraktów) i meksykańskiego peso (35 019 kontraktów). Długie pozycje utrzymują natomiast w stosunku do jena (38 238 kontraktów) i euro (3820 kontraktów) – komentuje Lee Hardman, analityk MUFG

Jeśli dolar amerykański będzie się nadal osłabiał w najbliższym czasie, pozycje te zostaną zakwestionowane. Jednym z głównych ryzyk dla dolara amerykańskiego w tym tygodniu będzie jutrzejszy raport o inflacji CPI za kwiecień. Oczekuje się, że raport ujawni, że roczna stopa inflacji gwałtownie przyspieszyła do 3,6% w kwietniu, napędzana głównie przez efekty bazowe z zeszłego roku, kiedy pandemia uderzyła po raz pierwszy.

Fed zasygnalizował już wyraźnie, że będzie przyglądał się tymczasowemu wzrostowi presji inflacyjnej i raczej nie zmieni swojego gołębiego nastawienia. Uczestnicy rynku będą jednak uważnie przyglądać się raportowi w poszukiwaniu jakichkolwiek oznak, że wzrost inflacji jest czymś więcej niż przejściowym. Już wcześniej sugerowano, że słabsze niż oczekiwano kwietniowe payrollsy mogą być spowodowane bardziej ograniczeniami w podaży pracy niż brakiem popytu, co w przypadku trwałego utrzymywania się takiego stanu rzeczy przyczyniłoby się do wzrostu inflacji.

Silniejszy od oczekiwań jutrzejszy odczyt CPI mógłby zapewnić bardzo potrzebne wsparcie dla dolara amerykańskiego, choć po słabszym raporcie non-farm payrolls przeszkoda jest teraz znacznie wyższa. Fed przy ustalaniu polityki prawdopodobnie będzie na razie przywiązywał większą wagę do słabszego raportu NFP. Ostatnie działania cenowe również nie sprzyjają dolarowi amerykańskiemu, indeks dolara osłabił się w ciągu pierwszych 30 minut po ostatnich trzech raportach CPI (kliknij tutaj), nawet gdy inflacja w marcu zaskoczyła w górę.

invest

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania biomed lublin | dow jones kurs | notowania jsw | płatność blik co to jest | gpw pgnig |

Kursy walut rynków wschodzących: Osłabione ryzyko taperingu Fed pomaga podnieść Forex

Waluty rynków wschodzących kontynuują odbicie w II kwartale po ostrej korekcie w dół na początku roku. Najlepszymi walutami rynków wschodzących (EM) w minionym tygodniu były BRL (+3,9% w stosunku do USD), ZAR (+2,9%), RUB (2,1%) i IDR (1,8%). Dla porównania, tylko ARS (-0,2%), TRY (-0,1%) i MYR (-0,1%) osłabiły się w stosunku do USD. Waluty rynków wschodzących (EM) o wyższej rentowności korzystają z bardziej sprzyjających warunków dla transakcji carry trade. Trzymiesięczne implikowane wolumeny dla USD/BRL, USD/RUB i USD/ZAR spadły do najniższych poziomów od początku roku, dzięki czemu ryzyko związane z transakcjami carry staje się bardziej atrakcyjne.

Potencjalnie destrukcyjny wpływ ryzyka ograniczenia przez Fed ekspansji nadal maleje w najbliższym czasie po opublikowaniu bardziej miękkiego niż oczekiwano raportu NFP za kwiecień. Skłoniło to uczestników rynku do zmniejszenia oczekiwań na podwyżki stóp procentowych przez Fed już w przyszłym roku.

Konsolidacja długoterminowych stóp zwrotu z USA na wyższych poziomach również stanowi bardziej sprzyjające tło dla napływu środków z rynków EM. Potencjalnym sygnałem w nadchodzącym tygodniu jest publikacja raportu CPI za kwiecień (środa). Mniejszy raport NFP powinien jednak działać na rzecz ograniczenia ryzyka wzrostu stóp w USA i USD w przypadku silniejszego raportu CPI.

Waluty EM o wyższej rentowności również korzystają z bardziej jastrzębich decyzji krajowych banków centralnych. BCB podniósł w zeszłym tygodniu stopę procentową o 0,75 punktu do 3,50% i zasygnalizował, że jeśli nie nastąpi znacząca zmiana w prognozach inflacyjnych lub bilansie ryzyk, oczekuje podwyżki stóp o podobnej skali na kolejnym posiedzeniu 16 czerwca.

Podobnie, CBR rozpoczął cykl podwyżek stóp po podniesieniu kluczowej stopy procentowej o 0,50 punktu na obu ostatnich posiedzeniach w marcu i kwietniu. Jednocześnie CBR zasygnalizował, że planuje kontynuować podnoszenie kluczowej stopy procentowej z 5,00% w kierunku górnej granicy neutralnego przedziału 5,00%-6,00% przed końcem tego roku.

– W naszym ostatnim przeglądzie dodaliśmy pomysł krótkiej transakcji na USD/RUB do naszego istniejącego pomysłu krótkiej transakcji na USD/CZK. Nasz pomysł na short USD/CZK został wsparty przez ostatnią jastrzębią aktualizację polityki CNB. CNB powtórzył, że planuje rozpocząć podwyżki stóp “mniej więcej od połowy tego roku”. CNB wydaje się być bardziej zaniepokojony wzrostem ryzyka dla inflacji zarówno z krajowych, jak i zewnętrznych źródeł – komentuje analityk MUFG.

Prognozy inflacji zarówno na ten, jak i przyszły rok zostały skorygowane znacznie wyżej, odpowiednio o 0,7 pkt. do 2,7% i 0,3 pkt. do 2,4%. Uczestnicy rynku będą uważnie przyglądać się najnowszym minutkom CNB (piątek) opublikowanym w tym tygodniu oraz raportowi CPI (wtorek) za kwiecień, aby ocenić, czy pierwsza podwyżka stóp procentowych nastąpi już w czerwcu lub sierpniu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here