Naga MarketsKurs dolara w dół, USD czeka na środowe posiedzenie FOMCGłównym wydarzeniem tygodnia wydaje się posiedzenie FOMC i decyzja w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych wraz z konferencją prasową Jerome’a Powella. Decyzję FOMC poznamy w środę o godz. 20:00, pół godziny później zacznie się konferencja szefa Rezerwy Federalnej. Jak podaje agencja Bloomberg, decyzja Rezerwy Federalnej może być głównym wydarzeniem powodującym wzrost zmienności na rynku walutowym.

Co dalej z dolarem?

Inwestorzy na podstawie rynku opcji zdają się wyceniać bardziej gołębie stanowisko przedstawicieli amerykańskiego banku centralnego. Wynika z niego, że popyt na opcje, które mogłoby zyskać w przypadku umocnienia USD, spadł po 14 stycznia, gdy Jerome Powell poinformował, że dyskusja o ograniczeniu programu skupu obligacji jest w tym momencie przedwczesna. Powell może wypowiadać się wręcz za kontynuacją działań Fedu z jeszcze większą stanowczością niż dotychczas. To z kolei mogłoby uderzyć w USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na rynku forex pojawiły się nowe pomysły inwestycyjne od szwedzkiego banku Handelsbanken. Według nich funt brytyjski i dolar australijski mogą być kupowane w stosunku do euro w 2021 r., ponieważ ryzyka związane z brexitem przestają istnieć, a gospodarka Chin może zacząć nabierać rozpędu. Tym samym szwedzki bank, cytowany przez agencję Bloomberg, pisze o pozycji krótkiej na parze EUR/GBP z poziomem docelowym na 0,8400 (aktualnie ok. 0,8900). Uzasadnieniem ma być większa jasność co do brexitu, zasad współpracy Wielkiej Brytanii z UE i rozpoczęcie przez zarządzających doważania w swoich portfelach funta, który od 2016 r. był marginalizowany.

Drugim pomysłem Handelsbanken jest pozycja krótka na parze EUR/AUD z poziomem docelowym równym 1,4600 (aktualnie ok. 1,5700). Według banku ciągła ekspansja chińskiej gospodarki oznacza popyt na najważniejsze australijskie towary, inwestycje infrastrukturalne w dominujących obszarach finansowych również zwiększą popyt, podczas gdy stosunki Australii z Chinami mogą zacząć się normalizować (w 2020 r. Chiny nakładały embarga na produkty australijskie). Oczekuje się, że w drugiej połowie roku euro będzie słabsze, ponieważ duże obszary strefy euro zostały mocno dotknięte przez pandemię, a stare problemy zostaną zastąpione nowymi, gdy ożywienie gospodarcze nabierze tempa, wynika z notki Handelsbanken.

Warto nadmienić, że dziś rozpoczęło się forum ekonomiczne w Davos, ale w formie wirtualnej. O godz. 13 wystąpi przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping, a o godz. 17 zaplanowane jest wystąpienie Christine Lagarde, szefowej Europejskiego Banku Centralnego. Forum potrwa do piątku, 29 stycznia.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here