Naga MarketsKurs dolara w dół. Sytuacja techniczna EUR/USD i GBP/USDPrzebieg notowań w poniedziałkowy ranek dobrze pokazuje, że rynkowy sentyment nadal pozostaje mocno uzależniony od statystyk związanych z COVID-19. Nieco lepsze dane z Europy Zachodniej i USA – mniejsza dynamika zgonów – zostały potraktowane jako światełko w tunelu i dało preteksty do odbicia na giełdach i cofnięcia się tzw. bezpiecznych walut (USD, JPY, CHF). Niemniej sam tunel może okazać się długi i dość kręty, co sprawia, że okresy światła, będą przerywane też dłuższą ciemnością.


W istotnych tematach makro mamy jedynie informacje o przełożeniu szczytu OPEC+, który miał odbyć się dzisiaj. Nowy termin to czwartek, ale trudno ocenić, co przyniesie, gdyż widoczne są ostre, dyplomatyczne tarcia pomiędzy Rosją, a Arabią Saudyjską. To zaczyna irytować samego Donalda Trumpa, który zagroził nałożeniem ceł na ….ropę importowaną spoza USA, jeżeli OPEC+ nie dojdzie do porozumienia

Kurs dolara traci, a indeksy rysują luki wzrostowe

Krótszy tydzień handlu – ze względu na zbliżającą się Wielkanoc, aktywność w drugiej połowie tygodnia będzie gasnąć – zaczął się nieco nietypowo, jak na ostatnie czasy. Zwyczajowo poniedziałek rozpoczynaliśmy w minorowych nastrojach ze względu na negatywne statystyki związane z COVID-19.

Tym razem wystarczyły pozytywne zaskoczenia, aby na wykresach giełdowych indeksów pojawiły się luki wzrostowe, a bardziej ryzykowne waluty odnotowały odbicie. Czy jest to trwałe? Raczej nie, gdyż do krótkoterminowych ruchów wystarczą preteksty, ale do wykreowania większego ruchu, trzeba już coś więcej. 

Tymczasem projekcje makro sporządzane na najbliższe miesiące nadal są mocno obciążone ryzykiem niedoszacowania w postaci długości trwania gospodarczego lockdownu. Reasumując, ten tydzień raczej zakończy się na niższych poziomach na giełdowych indeksach, niż się rozpoczął, a dolar nadal pozostanie w trendzie wzrostowym (tu dość celną wydaje się strategia kupowania dołków). Pretekstem do powrotu awersji do ryzyka może okazać się długa przerwa związana z Wielkanocą (dla niektórych rynków akcji to nawet cztery dni), wymuszająca redukcję niektórych spekulacyjnych pozycji.

Kurs funta: GBP/USD i kluczowe zdrowie Johnsona

Funt zaczął nowy tydzień handlu nisko po informacji, że premier Boris Johnson, który od 10 dni choruje na COVID-19 trafił w niedzielę w noc do szpitala. Szybko wydano jednak komunikat, jakoby wizyta była planowana, a w kolejnych minutach pojawiły się kolejne doniesienia sugerujące, że może on “szybko” powrócić do pełnienia swoich obowiązków na Downing Street, gdyż “czuje się dobrze”.

Wykres dzienny GBPUSD
Wykres dzienny GBPUSD

Niemniej perspektywa zwyżek funta pozostaje ograniczona ze względu na obawy, co do skutków pandemii dla brytyjskiej gospodarki (ryzyko skokowego wzrostu deficytu).

Kurs euro: EUR/USD wokół ważnego poziomu

W piątek doszło do chwilowego naruszenia ważnego wsparcia 1,0777, jakie stanowi dołek z 20 lutego b.r. Kolejna próba została podjęta dzisiaj, ale rynek nie dotknął już w/w okolic (minimum wypadło przy 1,0782). W temacie makro fatalny indeks Sentix za kwiecień, który obrazuje nastroje wśród analityków w strefie euro nie jest zaskoczeniem – jego wartość wyniosła -42,9 pkt. Niemniej może kłaść się na nastrojach w kolejnych dniach w kontekście planowanych spotkań Eurogrupy (ministrów finansów państw strefy euro).

Spekuluje się, że pomysł emisji wspólnych obligacji (tzw. coronabonds) zostanie ponownie odsunięty w czasie (czytaj: odrzucony), a pakiet wsparcia fiskalnego może wynieść 200-300 mld EUR. Na tle chociażby USA wygląda to dość ubogo. Za chwilę zaczną też powracać pytania o sytuację gospodarczą Włoch i Hiszpanii (krajów, które najbardziej ucierpiały przez COVID-19) i czy nie doprowadzi ona do poważnych problemów w strefie euro. EBC nie będzie przecież w stanie skupować obligacji tych krajów w nieskończoność i sztucznie utrzymywać ich rentowności na niższych poziomach…

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Technicznie, bliskość wsparcia przy 1,0777 i podwójny test tych okolic, może prowadzić do próby wykreowania kosmetycznego odbicia (mocny opór to już okolice 1,0878), ale w perspektywie nadchodzącego tygodnia raczej znajdziemy się niżej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here