Naga MarketsKurs dolara w dół przez obligacje. Kurs euro odbija od wsparcia, funt broni ważnego poziomuKurs dolara amerykańskiego pozostaje w środę słabszy wraz z dalszym spadkiem rentowności obligacji skarbowych, co przywróciło nieco spokoju na rynkach światowych i wznowiło popyt na bardziej ryzykowne aktywa. USD we wtorek testował chwilowo najwyższe poziomy od miesiąca, ostatecznie jednak zamykał sesję ze stratą. Waluty powiązane z surowcami, w tym dolar australijski i korona norweska, utrzymały znaczne dwudniowe wzrosty.

  • Środa rozpoczyna się bardzo spokojnie na rynku walutowym, a kurs dolara stabilizuje się do walut G8
  • EUR/USD odbija po teście poziomu 1,20, GBP/USD broni natomiast wsparcia 1,39
  • Na rynku polskiego złotego widać natomiast wyraźniejsze cofnięcie dolara, który we wtorek chwilowo kosztował nawet 3,78 zł. W środę USD/PLN notowany jest po 3,75 zł.

Kurs dolara oddala się od miesięcznych szczytów, ciąży mu spadek obligacji

Niższe rentowności amerykańskich obligacji osłabiły nieco przewagę dolara wśród innych walut o niskich rentownościach, a jen i frank szwajcarski odbiły w nocy od wielomiesięcznych minimów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Obligacje znalazły się w centrum burzy na rynkach finansowych w ostatnich tygodniach, po dramatycznym skoku rentowności na całym świecie – ale głównie w przypadku papierów skarbowych USA (UST) – wbrew naleganiom bankierów centralnych na cierpliwość w normalizacji polityki monetarnej, gdy gospodarki wychodzą z pandemii COVID-19. Globalne akcje zostały zbite z rekordowych poziomów, a ceny towarów się zachwiały.

Bodźce fiskalne podsyciły oczekiwania rynku na szybkie ożywienie, a prezydent Joe Biden jest bliski uchwalenia pakietu wydatków stymulacyjnych o wartości 1,9 biliona dolarów.

Indeks dolara w stosunku do sześciu głównych walut nie uległ większym zmianom na początku sesji azjatyckiej w środę, po tym jak w nocy spadł z prawie miesięcznego maksimum.

Aussie wzrósł nieznacznie do 0,7820 USD, kontynuując wzrost o około 0,7% w ciągu dwóch poprzednich dni, po tym jak dane pokazały, że australijska gospodarka rosła szybciej niż oczekiwano w czwartym kwartale. PKB w ujęciu rocznym rosło o 3,1% w stosunku do prognozowanego poziomu 2,5%. Odczyt za wcześniejszy kwartał rewidowano natomiast wzrostowo do poziomu 3,4%.

Korona pozostaje bez zmian na poziomie 8,4684 za dolara po wzroście o 1% podczas dwóch ostatnich sesji.

– Dynamika sentymentu do ryzyka jest obecnie kluczowym czynnikiem napędzającym waluty. Reakcja rynku akcji będzie jednym z kluczowych wyznaczników wpływu tego ruchu na rynki walutowe – powiedział Shinichiro Kadota, starszy strateg walutowy w Barclays Capital w Tokio.

Obligacje to temat numer jeden wśród banków centralnych

Uspokojenie zmienności może okazać się ulotne, jeśli odbijająca od dołka gospodarka USA spowoduje ponowną wyprzedaż obligacji, z uważnie obserwowanymi miesięcznymi danymi o płacach, które mają się pojawić w piątek.

Prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) Lael Brainard podtrzymała w nocy swoją gołębią retorykę, mówiąc, że wciąż jest wiele do zrobienia w kwestii zatrudnienia i inflacji. Powiedziała jednak również, że “zwraca baczną uwagę” na rozwój sytuacji na rynku obligacji.

Wcześniej we wtorek, Bank Rezerw Australii zalecił utrzymanie stóp procentowych na historycznie niskim poziomie.

Tymczasem członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Fabio Panetta powiedział, że władze monetarne bloku powinny rozszerzyć zakupy obligacji lub nawet zwiększyć kwotę przeznaczoną na nie, jeśli jest to konieczne do utrzymania rentowności na niskim poziomie. Euro pozostało bez zmian na poziomie 1,20880 USD po wzroście o ponad 0,3% podczas poprzedniej sesji, kiedy to odbiło się od prawie miesięcznego minimum poniżej 1,20 USD.

W środowym kalendarzu makroekonomicznym o poranku pojawią się dane dotyczące PMI usługowego, w godzinach popołudniowych rynkach czeka natomiast na raport ADP, dane ISM oraz informacje o zapasach ropy naftowej. Źródło: Investing.com

Frank i jen: bezpieczne przystanie tracą do dolara

Dolar wzrósł o 0,2% do 106,875 JPY, innej bezpiecznej waluty, konsolidując się po cofnięciu się z granicy 107 w nocy. Amerykańska waluta wzrosła o 0,1% do 0,91530 CHF, po teście maksimów 0,9193 po raz pierwszy od listopada.

TD Securities zamknął swoją modelową długą pozycję USD/CHF, po wejściu po 0,90 CHF, wyprzedzając swój cel 0,9250.

– Zbieramy zyski tuż przed naszym celem z nadmiaru ostrożności. Biorąc pod uwagę masakrę w przestrzeni stóp w USA w ostatnim czasie, uważamy, że rynek może być nieproporcjonalnie wrażliwy, powodując pewną tymczasową rekalibrację pozycjonowania – napisali w nocie strategowie TD.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: s&p500 notowania | spółki giełdowe | dax spekulant | biomed lublin kurs akcji | wiadomości kryptowaluty |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here