Naga MarketsKurs dolara w dół, euro (EUR/USD) w okolicach 1,1550Dziś poznamy protokół ostatniego posiedzenia FOMC. Inwestorzy mogą doszukiwać się w nim wskazówek dotyczących terminów taperingu oraz podwyżek stóp procentowych w USA. Zdaniem niektórych członków Fed inflacja nie musi być przejściowa, co może oznaczać bardziej stanowcze działanie.

Opinie członków Fed

Prezes Fed Bank of Atlanta Raphael Bostic powiedział, że tegoroczny wzrost inflacji trwa dłużej, niż się spodziewano. Nie można zatem określać, że obecny wzrost cen ma charakter przejściowy. Tymczasem zdaniem wiceprzewodniczącego Fed Richarda Claridy warunki wymagane do rozpoczęcia ograniczania programu skupu obligacji przez Rezerwę Federalną zostały „prawie spełnione” przy wysokiej inflacji i trwającym wzroście zatrudnienia na rynku pracy.Z kolei prezes Banku Rezerwy Federalnej w St. Louis James Bullard zdaje się zmniejszać ryzyko, jakie dla wzrostu gospodarczego stwarza wariant delta koronawirusa i opowiada się za rozpoczęciem w przyszłym miesiącu zmniejszania skali zakupów aktywów przez bank centralny. – Poparłbym rozpoczęcie ograniczania w listopadzie – powiedział Bullard, dodając, że opowiada się za zakończeniem tego procesu do końca pierwszego kwartału przyszłego roku, aby w razie potrzeby Fed zachował elastyczność w kwestii podniesienia stóp procentowych.

Jak reaguje kurs dolara?

Indeks dolara wzrósł w środę w rejon 94,5 pkt, a dzień wcześniej osiągnął najwyższy poziom od września 2020 r. Inwestorzy nadal obstawiają, że Fed ogłosi tapering, który rozpocznie się w przyszłym miesiącu, ponieważ ożywienie gospodarcze jest kontynuowane, choć w wolniejszym tempie, a presja inflacyjna pozostaje. Spoglądając na pozycjonowanie inwestorów spekulacyjnych na kontraktach na indeks USD, możemy zobaczyć, że wg danych komisji CFTC pozycje długie netto są na najwyższym poziomie od dwóch lat.

Stąd też można zobaczyć, że inwestorzy są bardzo byczo nastawieni na USD. Wydaje się, że dochodzi do tego za sprawą oczekiwań inflacyjnych oraz tego, że Fed będzie tę inflację gonić stopami procentowymi. Wrześniowe badanie oczekiwań konsumentów pokazało, że mediana oczekiwań inflacyjnych w ciągu najbliższych 12 miesięcy skoczyła do rekordowego poziomu 5,3 proc. z 5,2 proc. W sierpniu wzrosły również oczekiwania inflacyjne w perspektywie trzyletniej – z 4 do 4,2 proc. Protokół posiedzenia FOMC i dane o CPI z USA, które mają być opublikowane w dalszej części dnia, będą uważnie obserwowane w celu uzyskania dalszych wskazówek na temat kolejnych kroków Fed.

Kurs głównej pary walutowej znajduje się w rejonie 1,1550, konsolidując się przy poziomach najniższych od lipca 2020 r.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here