Naga MarketsKurs dolara w czwartek. Sytuacja euro (EUR/USD) i funta (GBP/USD)Dzisiaj w nocy polskiego czasu prezydent elekt ma zaprezentować szczegóły swojego programu fiskalnego, ale i też przedstawić swoje rozwiązania na czas pandemii, w tym nawiązać do programu szczepień. Według doniesień pakiet proponowanych działań ma wynieść 2 bln USD, tj. o 700 mld USD więcej od tego, co jeszcze wczoraj proponował lider Demokratów w Izbie Reprezentantów, Chuck Schumer.

Kurs dolara w czwartek, GBP/USD blisko ostatnich szczytów

Pomoc ma obejmować poszerzenie wsparcia dla bezrobotnych, ale też wsparcie władz stanowych na czas pandemii. Niemniej kluczowe mogą okazać się takie niuanse, jak chociażby szybkość implementacji poszczególnych rozwiązań. Pozycja Demokratów w Kongresie nie jest aż tak komfortowa – wprawdzie kontrolują Senat, ale w tym przypadku konieczne będzie wsparcie przynajmniej 10 republikańskich Senatorów. Ci mogą być przychylni tylko wobec niektórych projektów, które ich zdaniem warto wdrożyć szybko ze względu na pandemię.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na więcej raczej nie należy liczyć. Zwłaszcza, że jeżeli wątek “sądu nad Trumpem” pojawi się w Senacie dopiero po 20 stycznia, to może tylko nasilić oś politycznego sporu, a najgorzej, jeżeli przesłoni inne, o wiele ważniejsze tematy. Po zachowaniu się rynków dzisiaj rano widać, że jest chęć rozegrania “stymulusu Bidena”, ale nadmiernego zrywu optymizmu nie widać. Dla dolara byłaby to furtka do kolejnej fali osłabienia, ale czy ten scenariusz się zrealizuje?

Po wzrostach z ostatnich dni, które tłumaczono zdecydowanym sprzeciwem szefa Banku Anglii, co do koncepcji ujemnych stóp procentowych, kurs GBPUSD stabilizuje się poniżej ostatnich szczytów przy 1,37. Teraz dalsze zwyżki na tej parze będą już bardziej zależeć od ewentualnej, wyraźniejszej słabości dolara na szerokim rynku, gdyż fundamenty funta wskazują bardziej na jego przewartościowanie w krótkim terminie (Brexit, oraz lockdown mogą negatywnie zaciążyć na gospodarce w I kwartale b.r.).

Wykres dzienny GBP/USD

Wsparcie to okolice 1,3623 bazujące na dawnym szczycie z 17 grudnia ub.r., a opór to rejon 1,37 (ostatni szczyt).

Notowania EURUSD szorowały dzisiaj blisko minimów z ostatnich dni, co tłumaczy się kryzysem na włoskiej scenie politycznej. Do konfliktu, który doprowadził do utraty większości przez rząd premiera Contego wywodzącego się ze środowiska Ruchu 5 Gwiazd, przyczyniły się nieporozumienia, co do planów wydatkowania środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy. Tymczasem te środki będą kluczowe dla włoskiej gospodarki mocno dotkniętej przez pandemiczny kryzys. W krótkim terminie rynek najpewniej szybko o Włochach zapomni, ale w dłuższej, warto będzie pamiętać o tym wątku. Włoski dług pozostaje stabilny, ale sporo w tym działań stabilizujących EBC, który kupuje dług w ramach programu PEPP (QE).

Wykres rentowności 10-letnich obligacji rządu Włoch
Wykres dzienny EUR/USD

Na wykresie EURUSD niepokój może rodzić brak chęci do odbicia po ostatnich spadkach – wybicie ponad poziom 1,2176 okazało się nietrwałe. Dzienny oscylator RSI9 nadal pozostaje w układzie spadkowym. Teraz wiele będzie zależeć od globalnego sentymentu, na co wpływ będzie mieć wieczorne zachowanie się Wall Street po prezentacji założeń nowego pakietu fiskalnego Joe Bidena. Teoretycznie może wystąpić scenariusz powrotu ponad 1,2176 i testu oporu przy 1,2270 bez większej zmiany w średnioterminowym układzie spadkowym.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here