Naga MarketsKurs dolara w atmosferze olbrzymiej niepewności co do wyborów w USAKurs dolara amerykańskiego w obliczu nadchodzących wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych może zachowywać się zupełnie niespodziewanie, tak samo jak sam wynik głosowania Amerykanów.

  • Implikowana zmienność jena i euro najwyższa od kwietnia
  • Wybory prezydenckie są ważniejsze w obliczu wpływu na kurs dolara, twierdzi większość analityków
  • Zmienność po wyborach ma być wysoka, uważają eksperci

Kurs dolara osłabia się w dzień wyborów

Indeks dolara we wtorek rano opada do 0,41% do 93,65 pkt. nie czekając w spokoju na rozstrzygnięcie wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Właśnie na tym wydarzeniu skupiają się niemal wszystkie rynki finansowe w tym momencie, z uwagi na bezpośrednie, jak i długoterminowe skutki ewentualnej zmiany barw w Białym Domu.

Kurs dolara w atmosferze olbrzymiej niepewności co do wyborów w USA
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Chwilę przed 12:00 we wtorek względem dolara zyskują właściwie wszystkie waluty G7, a jedyną, która zachowuje się względnie spokojnie jest japoński jen. Najsilniej zyskuje australijski dolar, którego dodatkowo napędza informacja o obniżeniu stóp procentowych w Australii i skupie 100 mld AUD obligacji.

Kurs dolara w atmosferze olbrzymiej niepewności co do wyborów w USA
Notowania głównych par walutowych względem dolara. Źródło: finviz.com

Wybory w USA: dużo niewiadomych, dużo scenariuszy

Wracając do wyborów prezydenckich w USA, analitycy spodziewają się, że zwycięstwo Bidena może osłabić dolara z uwagi na fakt, że nowy prezydent planuje podpisać się pod pakietem stymulacji fiskalnej opiewającym na 2,2 bln dol. – to większa suma, niż ta na którą godzą się Republikanie proponujący 1,8 bln dol.

Jeśli kandydat Demokratów zagwarantuje sobie prezydencki fotel, to partia ta będzie miała o wiele łatwiejsza drogę do przepchnięcia swojej wersji pakietu. Wciąż pozostaje jednak Senat, a może okazać się, że będzie on pod kontrolą Republikanów.

Niewiadomą są także następstwa przypadku, w którym jeden z kandydatów wygrywa o włos. Wtedy, może zdarzyć się wiele niespotykanych wcześniej sytuacji, bowiem Trump znany jest z kontrowersyjnych spektakli politycznych, a jak sam zapowiedział przed kilkoma tygodniami: nie będzie zbyt chętny do oddania Gabinetu Owalnego w sposób pokojowy.

Minimalna przegrana nie będzie się uśmiechać także Bidenowi, który zapewne również szukałby możliwości podważenia wyniku z uwagi na nietypowy format głosowania korespondencyjnego. Zdaniem Trumpa, taki format daje sporo miejsca do nadużyć.

Ostatnie sondaże dają większe szanse przeciwnikowi Donalda Trumpa, jednak tak przecież było także przed czterema latami, gdy kandydatka z ramienia Demokratów, Hillary Clinton, pozornie parła do zwycięstwa według sondaży, by ostatecznie w realnym rozrachunku przegrać wyścig do Białego Domu.

– To nieco nierozsądne, aby zajmować pozycje względem jednego ze scenariuszy wyborów. My ustawiliśmy się, aby handlować w oparciu o zmienność po wyborach  – stwierdził Stuart Oakley, dyrektor w holdingu finansowym Nomura w Londynie.

fpmarkets

Zobacz również: Wybory prezydenckie w USA: Noc wyborcza z XTB

Trump i republikański Senat to scenariusz z najsilniejszym ruchem dolara, twierdzą analitycy

Reuters opublikował sondę, w której opinię na temat zachowania dolara wyraziło 60 ekspertów rynku walutowego. Aż 65% z nich uważa, że wybory prezydenckie, a nie pandemia napędzać będzie sentymenty rynkowe związane z USD na rynkach FX w nadchodzących tygodniach.

https://fingfx.thomsonreuters.com/gfx/polling/gjnvwldgbpw/Reuters%20foreign%20exchange%20poll%20-%20November%202020.png
Źródło: Reuters

Co więcej, aż 44% analityków stwierdziło, że największe umocnienie dolara wywoła scenariusz, w którym wygra Donald Trump oraz Senat pozostanie pod kontrolą Republikanów, czyli podtrzymany zostanie status quo. Być może wynika to z faktu, że scenariusz ten jest najmniej prawdopodobny, przynajmniej na ten moment.

Jednotygodniowa implikowana zmienność dla kursu euro i jena są powyżej 11%, a to najwięcej od początku kwietnia, gdy potężny szok na rynkach wywoływało jeszcze rozpoczęcie pandemii.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here