Naga MarketsKurs dolara vs wybory w USA: euro (EUR/USD) spada, notowania funta (GBP/USD) z nadziejąZaplanowana na ten tydzień pierwsza z debat prezydenckich w USA zapoczątkuje trudny okres dla rynków. Bo tegoroczna kampania nie będzie standardowa, pojawia się zbyt wiele zmiennych trudnych do oszacowania. Kluczowy aspekt dotyczy tego, kiedy tak naprawdę poznamy oficjalne wyniki głosowania. Pandemia zachęci wielu Amerykanów do głosowania listownego, a sporo kart może zejść po 3 listopada.

  • To nie podoba się Donaldowi Trumpowi, który nie wyklucza odwołania się do Sądu Najwyższego.
  • W efekcie casus Bush-Gore sprzed 20 lat, kiedy to liczono powtórnie głosy na Florydzie, może okazać się niczym w porównaniu z tym, co może nas czekać teraz.
  • Warto nastawić się na okres podwyższonej zmienności na rynkach, także na FX, który może ulegać presji rynków akcji.

Trump lepszym wyborem dla rynków?

Teoretycznie lepszym dla rynków wyborem jest Trump ze względu na zamiłowanie do niskich podatków i deregulacji. Ale Trump to też chaotyczny styl komunikacji, wywrócenie relacji międzynarodowych i przede wszystkim eskalacja relacji z Chinami. W kolejnej kadencji trudno byłoby uniknąć jakiegoś poważniejszego konfliktu. Dlatego też rynki mogą w najbliższych tygodniach lepiej reagować na wszelkie informacje sprzyjające Joe Bidenowi – zwłaszcza pozytywnie odebrane debaty prezydenckie. Biden, przy Trumpie jest ikoną spokoju i może próbować złagodzić napięte relacje USA z innymi krajami. Chociaż, co do relacji z Pekinem, to byłbym daleki od tego, że Demokraci będą prowadzić inną politykę, niż Republikanie. Być może forma będzie inna (budowanie szerszego frontu przeciwko Chinom), ale cel ten sam (strategiczne osłabienie wroga USA).

Kurs euro (EUR/USD) – krążymy wokół lokalnych minimów

Notowania EURUSD nie mają za bardzo siły podnieść się po ubiegłotygodniowej przecenie. Trudno, zatem traktować obecną konsolidację za przejaw siły rynku, prędzej jest to przystanek w dalszych spadkach. Zwłaszcza, że po złamaniu rejonu 1,17, kolejnym mocnym wsparciem są dopiero okolice poniżej 1,15 (dokładnie strefa 1,1422-1,1492). Dzisiejsze wystąpienie Lagarde w Parlamencie Europejskim o godz. 15:45, raczej nie da pozytywnych pretekstów dla euro, gdyż szefowa EBC zaznaczy, że projekcje makro są obarczone dużą niepewnością.

Wykres dzienny EURUSD

Kurs funta (GBP/USD) – nadzieja powraca

Dzisiejsze doniesienia brytyjskich mediów, z których wynika, że widać “światełko w tunelu”, jeżeli chodzi o ustalenia pomiędzy Unią Europejską, a Wielką Brytanią, dają paliwo do odreagowania funta. Przypomnijmy, że w tym tygodniu planowana jest kolejna runda rozmów dotyczących nowej umowy handlowej, jaka miałaby obowiązywać po Brexicie.

Plotki sugerują, że Bruksela jest bardziej skłonna na kompromis, chociaż czy na ustępstwa zgodzi się też Londyn? Teoretycznie główne założenia nowych relacji handlowych powinny być dopięte do 17 października, po to, aby dać stronom czas na wdrożenie w życie odpowiedniego prawodawstwa.

Wykres dzienny GBPUSD

Na wykresie GBPUSD powrót ponad 1,2762 oznacza, że rynek dąży do większej korekty wzrostowej wrześniowych spadków. To powoduje, że rośnie prawdopodobieństwo odreagowania w okolice oporów przy 1,30.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here