Naga MarketsKurs dolara vs NFP i rynek pracy w USA. Komentuje D. JonesPrzez ostatnie tygodnie inwestorzy przyzwyczaili się do osłabiania kursu dolara amerykańskiego. W zeszłym tygodniu podane zostały dane z rynku pracy w USA. Wyniki nieco zaskoczyły uczestników rynku: z jednej strony środowy raport ADP okazał się sześciokrotnie gorszy od prognoz, a piątkowe dane o NFP przebijały oczekiwania analityków. Jak w rzeczywistości wygląda rynek pracy w Stanach Zjednoczonych oraz jakie wydarzenia będą kluczowe w tym tygodniu? Na pytania te odpowiada David Jones, główny ekonomista Capital.com.

  • Szacunki ADP były słabe, wskazujące na wzrost (a raczej powrót) zatrudnienia o zaledwie 167 tys., przy oczekiwanym raporcie powyżej jednego miliona
  • Sugerowało to, że wzrost NFP o 1,4 mln etatów jest nierealny, ostateczny odczyt był jednak o 300 tysięcy dolarów lepszy, a bezrobocie spadało o niemal 1 p.p. do poziomu 10,2%
  • Kurs dolara w minionym tygodniu testował dwuletnie minima, dzięki raportowi z rynku pracy odbijał jednak od dołka

Te artykuły również Cię zainteresują
Rynek pracy w USA vs kurs dolara: jak rzeczywiście wygląda sytuacja?

Piątkowa reakcja rynku pokazuje, że raport NFP zaskoczył inwestorów. Główne wskaźniki wypadały na korzystniejszych poziomach niż zakładali analitycy, co pozwoliło dolarowi złapać odrobinę oddechu, wpłynęło pozytywnie również na rynek akcyjny. Jak informował Comparic.pl w piątek, wartości raportu z rynku pracy autorstwa BLS wyglądały następująco:

  • NFP: 1,763 miliona, prognoza 1,6 miliona, poprzednio 4,791 miliona (zrewidowano z 4,8 miliona);
  • Stopa bezrobocia: 10,2%, prognoza 10,5%, poprzednio 11,1%;
  • Średnie zarobki godzinowe m/m: 0,2%, prognoza -0,5%, poprzednio -1,3 (zrewidowano z -1,2%);
  • Średnie zarobki godzinowe r/r: 4,8%, prognoza 4,1%, poprzednio 4,9% (zrewidowane z 5,0%).

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA CAPITAL.COM

Optymizm ten nie zmienia jednak faktu, że nadal ciężko jest szacować jak rozwinie się sytuacja na amerykańskim rynku pracy, gdzie zatrudnienie straciło wiele milionów osób.

Miniony tydzień był naprawdę nietypowy: w środę mieliśmy liczby od ADP, po których inwestorzy obawiali się co może pokazać raport payroll, jednak ostatecznie główny odczyt okazał się lepszy od oczekiwań. Ocena sytuacji zatrudnienia w USA jest w tym momencie bardzo trudna. Z jednej strony mamy bardzo dużo wsparcia rządowego w związku z koronawirusem, z drugiej nie wiadomo co zrobią przedsiębiorstwa próbujące otrząsnąć się ze skutków spowolnienia gospodarczego – komentował David Jones z Capital.com.

Capitalcom

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here