Naga MarketsKurs dolara vs Fed. David Jones (Capital.com) sugeruje brak ważnych decyzji w USA
David Jones, Capital.com

Rezerwa Federalna od stycznia praktycznie nieprzerwanie wprowadzała zmiany w swojej polityce pieniężnej i jako pierwsza wśród głównych banków centralnych reagowała na wybuch epidemii nowego koronawirusa. W związku z tym w trakcie środowego spotkania powinna wstrzymać się od dalszych decyzji i skupić na dialogu oraz prognozach, jak lockdown i zamrożenie gospodarki wpłynie na wskaźniki ekonomiczne w kolejnych miesiącach, uważa David Jones, główny strateg rynkowy w Capital.com.

  • W środę Rezerwa Federalna podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych, w czwartek podobną decyzję podejmie Europejski Bank Centralny
  • W przypadku Fed analitycy zakładają „wyczerpanie się nabojów” polityki pieniężnej i brak istotnych decyzji 29 kwietnia
  • Rynek liczy na wskazówki odnośnie przyszłych ruchów oraz nowe projekcje dotyczące PKB oraz inflacji w kolejnych kwartałach i latach

Kurs dolara może zyskać na braku decyzji ze strony Fed?

Sama decyzja polityki pieniężnej według rynku nie powinna przynieść żadnych niespodzianek, a kluczowa będzie sama konferencja prasowa z prezesem Fed-u, Jerome Powellem, która rozpocznie się po godzinie 20:30. Jeżeli Powellowi uda się przekonać rynki, że kierowana przez niego instytucja ma w zanadrzu jeszcze dodatkowe narzędzia, to z całą pewnością wzmocni to ryzyko i rynek akcji. W przeciwnym wypadku obserwowane może być cofnięcie do aktywów bezpiecznych przystani, zaskakująco powinien zyskiwać na tym jednak również sam kurs dolara.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rynki czekają na informacje, co będzie się działo przez kilka kolejnych tygodni i miesięcy w gospodarce. Nie spodziewałbym się dzisiaj zbyt wiele akcji ze strony Fed-u, raczej dialogu i komunikacji w zakresie spojrzenia banku centralnego na zmiany kondycji ekonomicznej w kolejnych kwartałach. Obecnie na rynku znajduje się wiele niewiadomych, pomimo tego S&P 500 powraca do poziomów z marca odbijając o 30% – komentował David Jones z Capital.com.

Jak na razie rynek w środę nie ufa dolarowi amerykańskiemu, a ten przeceniany jest czwartą sesję z rzędu. Indeks USD osuwa się poniżej granicznego progu 100 pkt. i traci do ważonego koszyka walut w połowie tygodnia niemal 0,4%. W efekcie para walutowa EUR/USD może liczyć na silniejsze odbicie i powrót nad 1,085 USD:

Kurs euro odbija do dolara w środę (podejście numer dwa). Źródło: Tradingview.com
Kurs euro odbija do dolara w środę (podejście numer dwa). Źródło: Tradingview.com

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA CAPITAL.COM

EBC aktywniejsze, jednak również bez zmian na stopach

W przypadku czwartkowego posiedzenia EBC, Jones spodziewa się większej aktywności banku centralnego oraz zakłada możliwość dodatkowych działań w zakresie luzowania ilościowego (QE). Jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa gospodarka strefy euro wyglądała na niestabilną, a obecne zamrożenie biznesu z całą pewnością nie poprawia sytuacji.

Capitalcom

Niemcy z ledwością uniknęły recesji w 2019 roku, a obecny jak na razie nie przynosi pozytywnych scenariuszy. W efekcie możemy widzieć kolejne działania w wykonaniu EBC. Obawy budzą gospodarki południowej Europy, między innymi Włochy, które są jednym z najsilniejszych ognisk koronawirusa na Starym Kontynencie. W zakresie samej polityki monetarnej i działań w zakresie stóp, nie spodziewałbym się jednak zmian podejścia EBC – dodawał Jones.

Zobacz również: Fed wyczerpał amunicję. Kurs dolara zyska razem z safe haven?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułFerrum miało 7,41 mln zł straty netto, 5,49 mln zł zysku EBIT w 2019 r.
Następny artykułAustralia: Najszybszy wzrost cen od 6 lat. CPI osiąga cel RBA
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here