Naga MarketsKurs dolara (USD) z prawdopodobną deprecjacyjną długoterminową przyszłościąKurs dolara odzyskał w tym tygodniu część spadku wywołanego przez chaos związany z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Za nieznacznym umocnieniem amerykańskiej waluty stoi przede wszystkim informacja o progresie prac nad szczepionką na COVID-19, która przyćmiła w skali globalnej negatywne sentymenty związane z kontynuacją ewentualnego politycznego zamieszana w USA, które zapewne będzie trwało jeszcze przez kolejne tygodnie. Jednak czy ta poprawa nastrojów wystarczy, aby umocnić dolara w dłuższym terminie? Spójrzmy na wybrane sygnały płynące z rynku.

  • Kurs euro względem dolara wzrósł od początku tego roku o 5,54%
  • Indeks dolara stracił natomiast w tym samym czasie 3,44%
  • Od tegorocznego maksimum osiągniętego w marcu na 102,99 pkt., indeks dolara opadł już o około 10% do 92,755 pkt.

Szczepionka jednak nie tak blisko?

Kurs dolara, podobnie jak niemal wszystkie światowe rynki różnych klas aktywów, zdecydowanie zareagował na informację opublikowaną przez firmę farmaceutyczną Pfizer Inc. dotyczącą progresu badań nad nową szczepionką na koronawirusa. Jak wykazały wstępne wyniki badań, skuteczność opracowywanego środka to aż 90%.

Kurs dolara (USD) z prawdopodobną deprecjacyjną długoterminową przyszłością
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Niestety, z biegiem dni informacja o progresie badań Pfizera słabła wraz z pojawianiem się dodatkowych wiadomości o wspomnianej szczepionce. Przede wszystkim, wyniki opracowane zostały jedynie na podstawie już dostępnego fragmentu pozyskanych danych. Co więcej, wątpliwość budzi metoda obliczenia 90% skuteczności.

Warto wspomnieć także o CEO Pfizer Inc., który stwierdził, że właśnie ta chwilowa zwyżka będzie odpowiednim momentem na spieniężenie większości swoich udziałów. Inwestorzy odebrali taką informację negatywnie sądząc, że skoro firma jest liderem w wyścigu po pierwszą skuteczną szczepionkę, dlaczego kapitan opuszcza okręt zanim złapie on wiatr w żagle?

Szczepionka ma także zasadniczą wadę: musi być przechowywana w wymagających warunkach: aż -70*C Celsjusza. To w znacznej mierze może utrudnić transport i obniżyć skuteczność środka.

Ogółem, stwierdzić można, że informacja od Pfizera okazała się nie być aż tak optymistyczna jak początkowo sądzono.

Złudna czy uzasadniona euforia?

Jednak nawet jeśli uznamy, że euforia jest zasadna, a wdrożenie szczepionki nastąpi szybciej niż jeszcze niedawno sądzono, to taki scenariusz oznacza prawdopodobnie późniejszy lub mniejszy pakiet stymulacji fiskalnej w USA. Należy dodać, że w tym momencie i tak żadna ze stron politycznej barykady nie zapowiada jego rychłego pojawienia się.

Szybsze wdrożenie szczepionki to mniejsze gospodarcze szkody, ale także szybszy powrót do “normalności”. Oznaczać to może szybsze uwolnienie oszczędności Amerykanów, którzy zaczęli większą część pieniędzy trzymać w przysłowiowej skarpecie.

Kurs dolara (USD) z prawdopodobną deprecjacyjną długoterminową przyszłością
Stopa oszczędności w USA. Źródło: dane U.S. Bureau of Economic Analysis

Spora część zastrzyku gotówki z CARES Act została zatrzymana w portfelach amerykańskich obywateli w obawie przed nadejściem cięższych czasów. Uwolnienie takiego ogromnego kapitału może wywołać istotną presję inflacyjną oraz napędzić i tak już całkiem znaczny deficyt USA w handlu zagranicznym.

Na rosnącą inflację wpłynąć może także planowany CARES Act w wersji 2.0, nazywany także HEROES Act. nawet jeśli łączna kwota będzie mniejsza niż zapowiadali Demokraci (2,2 bln dol.) czy Republikanie (1,8 bln dol.). Pakiet stymulacji fiskalnej zapewne nadejdzie prawdopodobnie do końca tego roku z uwagi na kończącą się pomoc w ramach poprzednich zapomóg. Amerykański rząd raczej nie będzie mógł pozwolić sobie na scenariusz, w którym budowane przez niemal pół roku oczekiwania nadchodzącej pomocy runą w przepaść.

Wzrastająca inflacja nie będzie zbijana przez Fed tak skutecznie jak wcześniej. Okresy niższej inflacji w poprzednich latach będą prawdopodobnie korygowane wyższymi wskaźnikami wzrostu poziomu cen z uwagi na nową interpretację celu inflacyjnego, który od końca sierpnia rozumiany jest jako przeciętny w długim terminie. Fed po prostu pozwoli na inflację powyżej 2%.

Kurs dolara (USD) z prawdopodobną deprecjacyjną długoterminową przyszłością
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Zatem, możliwa jest kontynuacja kilkumiesięcznego trendu spadkowego, który sprowadził notowania indeksu dolara w dół już o około 10%.Sytuacja w opanowanej przez pandemię Europie czeka na zbawienie w postaci szczepionki, zatem jej szybsze wdrożenie wywołać może pozytywną presję, która w zderzeniu z ewentualnymi negatywnymi sentymentami dla dolara spowodować może aprecjację euro oraz funta względem dolara.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here