Naga MarketsKurs dolara wygranym tygodniua, podsumowanie wydarzeń

#KURS DOLARA WYBIŁ SIĘ NA NOWE MAKSIMA. Nie jest to bynajmniej kwestia zmiany postrzegania planów FED (w stronę bardziej „jastrzębiego” spojrzenia), a po prostu słabości lokalnych walut, których banki centralne zaczęły bardziej uderzać w „gołębie” nuty, czy też rozczarowań w tamtejszych odczytach makroekonomicznych. Dla USA kluczowe dane napłynęły w piątek po południu – według pierwszych szacunków gospodarka rosła w I kwartale w zanualizowanym tempie 3,2 proc. przy wzroście prywatnej konsumpcji o 1,2 proc. – to wyniki pokazujące, że Amerykanie nadal mają się nieźle.

#NAJWIĘKSZYM ROZCZAROWANIEM OKAZAŁA SIĘ KORONA SZWEDZKA. Riksbank na czwartkowym posiedzeniu zarzucił ambitne plany szybkiego podwyższania stóp – krzywa oczekiwań stała się bardziej płaska, a Bank wspomina o potencjalnej podwyżce dopiero na przełomie 2019/2020 r. Do tego od lipca powrócić ma skup aktywów w wysokości 45 mld SEK rozłożony w czasie do końca 2020 r. Decydenci uzasadniają takie ruchy obawami o negatywny wpływ globalnej koniunktury.

Te artykuły również Cię zainteresują
#ZASKOCZENIEM OKAZAŁA SIĘ TEŻ POSTAWA BANKU KANADY, który usunął z komunikatu sformułowanie mówiące o możliwości podwyżek stóp procentowych do poziomu neutralnego. Podczas konferencji prasowej prezes Poloz odcinał się jednak od możliwości rozważenia cięć stóp, chociaż Bank Kanady zrewidował w dół prognozy wzrostu PKB i dał do zrozumienia, że obawia się skutków globalnego spowolnienia.

#ROZCZAROWANIEM, OKAZAŁY SIĘ NATOMIAST DANE NT. KWARTALNEJ INFLACJI CPI W AUSTRALII. Według opublikowanego w środę nad ranem odczytu ceny nie zmieniły się w relacji kwartalnej, a w ujęciu rok do roku wzrost wyhamował do 1,3 proc. Inflacja bazowa wyniosła 1,6 proc. oddalając się tym samym od celu inflacyjnego w rejonie 2-3 proc. Oczekiwania na cięcie stóp przez RBA już podczas posiedzenia 7 maja skoczyły do 50 proc.

#O PODWYŻKACH STÓP NIE MYŚLI TEŻ BANK TURCJI, A BANK ROSJI ZASYGNALIZOWAŁ MOŻLIWOŚĆ ICH CIĘCIA W II LUB III KWARTALE B.R. Lira i rubel nie zaliczyły spadki. W gronie słabeuszy znalazł się też południowoafrykański rand, któremu szkodzą zbliżające się wybory lokalne w RPA (8 maja). W obszarze walut EM widać rezygnację ze strategii typu carry-trade. Słabo wygląda też nasz region Europy Środkowej. Najsłabszy był forint, gdyż rynek nie oczekuje wiele po zaplanowanym na najbliższy wtorek posiedzeniu Banku Węgier.

 #NADAL SŁABE DANE NAPŁYWAŁY ZE STREFY EURO. Niemiecki indeks Ifo spadł w kwietniu do 99,2 pkt z 99,7 pkt. razem ze swoimi składowymi (oczekiwań do 95,2 pkt., a oceny bieżącej do 103,3 pkt.). To kolejne rozczarowanie po słabych szacunkach PMI, jakie poznaliśmy w Wielki Czwartek. Notowaniom euro nie pomagały też obawy związane z peryferiami strefy euro – wyczekiwaniem na decyzję agencji S&P w sprawie rankingu Włoch w piątek wieczorem, oraz wyniki wyborów parlamentarnych w Hiszpanii, jakie poznamy po niedzielnym głosowaniu.

#PONADPARTYJNE ROZMOWY TORYSÓW Z LABURZYSTAMI WS. BREXITU NIE PRZYNIOSŁY DO TEJ PORY ŻADNEGO EFEKTU. Tymczasem w kontekście sondaży do zaplanowanych na koniec maja wyborów do Parlamentu Europejskiego tracą dotychczasowe ugrupowania, a liderem stawki jest Partia Brexitu. W efekcie w obozie Konserwatystów mamy nerwowe ruchy – rozważane jest ponowne skierowanie pod głosowanie w Izbie Gmin projektu ustawy rozwodowej, ale i też rośnie prawdopodobieństwo usunięcia Theresy May z funkcji szefowej partii (stosowne zmiany prawne zostały ku temu już poczynione). Z kolei Szkoci zapowiedzieli dążenie do przeprowadzenia kolejnego referendum niepodległościowego w 2021 r.
#DONALD TRUMP STWIERDZIŁ, ŻE PREZYDENT XI JINPING JUŻ WKRÓTCE BĘDZIE GOŚCIEM BIAŁEGO DOMU, nie podając jednak żadnych szczegółów. Jego doradcy ucinali domysły, jakoby termin spotkania był już dopinany przez obie strony. Tymczasem w przyszłym tygodniu rozpocznie się w Pekinie kolejna runda negocjacji z udziałem Mnuchina i Lighthizera, a po 6 maja do Waszyngtonu przybędzie delegacja z udziałem wicepremiera Liu Che.


Jakie są perspektywy na nowy tydzień?

Polska majówka nie bywa dobrym okresem dla tych, którzy są zmuszeni zabezpieczać ryzyko na rynku polskiego złotego. Bo, kiedy większość krajowych inwestorów będzie świętować, na globalnych rynkach akcji będziemy świadkami wielu istotnych publikacji, które będą mogły zachwiać rynkiem. Tymczasem przy ograniczonej płynności (w dniach 1-3 maja aktywna będzie w dużej mierze tylko zagranica), łatwo może być o nawet kilkugroszowe przesunięcie notowań.

Ten tydzień, a w zasadzie miesiąc kończymy w nastrojach pewnego zawiedzenia – początek kwietnia rozbudził nadzieje na rozegranie bardziej ryzykownych aktywów, czemu miały sprzyjać oczekiwania związane z odbiciem w globalnej gospodarce po trudnej zimie. Tymczasem o ile nie zawiodły Chiny, gdzie władze zaczęły ponownie stymulować gospodarkę, to „reszta świata” przyniosła rozczarowanie. O tym, że o polaryzację łatwo nawet w samej Azji, świadczyły chociażby fatalne dane nt. dynamiki PKB z Korei Południowej. Największym rozczarowaniem okazała się jednak Europa, gdzie dane zdaja się nie wskazywać na to, aby II kwartał miał przynieść przełom – pojawia się wręcz coraz więcej obaw związanych z ryzykiem recesji i potencjalnej odpowiedzi Europejskiego Banku Centralnego na to zagrożenie. Do tego doszła coraz bardziej asekuracyjna postawa wielu banków centralnych, co może w pewnym momencie uświadomić rynki, że potencjalne ryzyko w globalnej gospodarce jest ogromne. Nie stawia się w gotowości najlepszych wozów strażackich, tylko po to, aby zademonstrować swoja siłę. Ciekawy case z ostatnich dni to informacje, jakie napłynęły z Banku Kanady – porzucenie języka podwyżek stóp pomimo lepszych danych makroekonomicznych i wyraźna rewizja w dół oczekiwań w gospodarce na najbliższe miesiące – czy też Banku Szwecji („wymiksowywanie” się z dalszych podwyżek stóp i powrót do QE od najbliższych wakacji).

Początek maja upłynie pod znakiem danych makro, które w pewnym sensie będą weryfikować powyższe obawy. W strefie euro poznamy ostateczne odczyty indeksów PMI, które mogą potwierdzić słabość z pierwszych szacunków, choć więcej emocji może przyciągnąć wstępny odczyt kwietniowej inflacji (3 maja) – słabe dane mogą nasilić oczekiwania, że ECB zostanie zmuszony do szukania powrotu drogi do luzowania. Istotne okaże się też posiedzenie amerykańskiego FED z 1 maja, chociaż pole do zaskoczenia nie jest duże – decydenci mogą co najwyżej podbić, lub oddalić rynkowe oczekiwania związane z … obniżką stóp procentowych w przeciągu najbliższych 12 miesięcy. W efekcie ważniejsze mogą okazać się odczyty z gospodarki w postaci indeksów ISM (środa i piątek), czy też wyliczeń Departamentu Pracy, przy czym warto pamiętać o ich asymetrycznej interpretacji – lepszy odczyt bez wpływu, gorszy z dużym znaczeniem, gdyż obawy o koniunkturę mogą teoretycznie przełożyć się na sentyment na rynkach akcji i podbicie ryzyka (raczej minie trochę czasu, zanim rynki zaczną wierzyć w „strażaka Sama” w postaci działań FED i decydentów).

Najbliższe dni przyniosą też posiedzenia banków centralnych – ale poza czwartkowym Bankiem Anglii to tych z drugiej ligii. We wtorek zbierze się Bank Węgier, a w czwartek Bank Czech. W przypadku BOE wnioski raczej nie wniosą wiele – nadal w interpretacji gospodarczego przekazu sporo miesza polityczna niepewność związana z Brexitem. W efekcie być może ciekawsze okażą się dane z Chin (indeksy PMI), a także dane z nowozelandzkiego rynku pracy – dlaczego? Bo pokażą na ile obawy rynku mogą być realne, a na ile przejaskrawione. W ostatnim tygodniu nasiliły się oczekiwania związane z możliwymi cięciami stóp procentowych przez banki centralne Nowej Zelandii i Australii – tymczasem być może decydenci nie będą chcieli szybko pozbywać się amunicji z i tak słabo zaopatrzonych na kryzys składów…Paradoksalnie w połączeniu z oczekiwaniami na szczyt prezydentów Chin i USA (w czerwcu?) może zbudować to preteksty do korekcyjnych ruchów na AUD i NZD, o ile niższa płynność na sesji azjatyckiej (świętować będą Japończycy) na to pozwoli.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here