Naga MarketsW piątek widać kontynuację umocnienia dolara z czwartku. Tym razem nie próbuje się go tłumaczyć lepszymi danymi z USA (wczoraj pozytywnym zaskoczeniem było cotygodniowe bezrobocie), które to informacje są zestawiane z pogarszającymi się statystykami zakażeń COVID-19 w innych krajach (co ma sugerować możliwe przyhamowanie odbicia gospodarki), a informacjami dotyczącymi posunięć Trumpa, które podbiły awersję do ryzyka.

Widać kontynuację umocnienia dolara z czwartku

Prezydent USA zdecydował, że chińskie aplikacje TikTok i We Chat powinny zakończyć operacje na terenie USA w ciągu 45 dni, a dodatkowo od 20 września amerykańskie podmioty mają zakaz robienia biznesu z chińskim koncernem technologicznym Tencent.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dodatkowo grupa robocza przy prezydencie, która zajmuje się rynkami finansowymi, rekomenduje konieczność dostosowania się chińskich spółek notowanych w USA do amerykańskich standardów pod groźbą usunięcia ich z giełd – mają one czas do 1 stycznia 2022 r.

To wszystko może na powrót podbijać wątek trudnych relacji amerykańsko-chińskich. Paradoksalnie nie pomagają w tym też najnowsze dane makro – bilans handlowy w lipcu wskazał aż na 7,2 proc. r/r wzrost dynamiki chińskiego eksportu ogółem wyrażonej w USD (nadwyżka wzrosła do 62,33 mld USD), przy jednoczesnym spadku importu o 1,4 proc. r/r.

Nastroje popsuła też decyzja Trumpa o przywróceniu od 16 sierpnia stawki celnej w wysokości 10 proc. na import aluminium z Kanady. Widać, że Biały Dom znów zaczyna grać protekcjonistycznym tonem na 3 miesiące przed listopadowymi wyborami.

Tymczasem nie widać też zbytnio końca negocjacji odnośnie tzw. czwartego pakietu fiskalnego. Wprawdzie Sekretarz Steven Mnuchin powiedział, że strony porozumiały się w wielu kluczowych sprawach, to jednak czołowi przedstawiciele Demokratów (Pelosi, Schumer) nadal mówią o sporych podziałach.

Dzisiaj kluczowym punktem kalendarza dla rynków będą dane Departamentu Pracy o godz. 14:30 (NFP wskazuje na wzrost o 1,5 mln etatów w lipcu). Ostatni szacunek ADP rozczarował, ale faktyczne odczyt nie musi taki być.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here