Naga MarketsZnaki par walutowychWtorek przynosi nieśmiałą próbę powrotu kursu dolara do wzrostów, co można tłumaczyć po pierwsze brakiem „wytycznych” ze strony USA (wczoraj obchodzony był Dzień Prezydenta), a po drugie nadal utrzymującymi się obawami, co do globalnego wzrostu gospodarczego, a te powodują, że dolarowi wciąż brakuje alternatywy w postaci innych walut.


W nocy poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia Banku Australii, które pokazały, że decydenci żyją w coraz większej niepewności, co do perspektyw dla gospodarki i na równi oceniają szanse na obniżkę, jak i obniżkę stóp procentowych. Z kolei szef Banku Japonii niejako „przypomniał” rynkom o możliwości dalszego poluzowania polityki (tak, to jeszcze możliwe po kilku latach ultraluźnego podejścia), a ze Szwecji napłynęły rano fatalne dane nt. styczniowej inflacji CPI, które redukują szanse na podwyżkę stóp w II półroczu, o czym jeszcze kilka dni temu wspominał w komunikacie sam Riksbank. Wspólny mianownik dla tych trzech informacji – banki centralne będą coraz częściej uderzać w „gołębie” tony, gdyż sytuacja może tego wymagać (chyba, że najbliższe miesiące przyniosą lepsze dane z gospodarki). Celem takiego przekazu ma być utwierdzenie rynków w tym, że „ktoś kontroluje sytuację”, chociaż ostatecznie takie podejście może okazać się dość ryzykowne i pytanie, czy nie będziemy świadkami bolesnej „erozji zaufania”.

Obecnie nadal rynki próbują budować optymistyczny fundament na możliwym „przełomie” w negocjacjach handlowych USA z Chinami. Nie wiadomo jednak, czy kolejna runda rozmów, która rozpoczyna się dzisiaj w Waszyngtonie zaowocuje jakimś bliższym zarysem porozumienia – po zeszłotygodniowych negocjacjach dostaliśmy jedynie sygnały, że rozmowy poszły dobrze, w kilku aspektach zbliżono się do porozumienia (zdanie strony chińskiej), ale wciąż wiele pozostaje do zrobienia (zdanie Amerykanów). Tymczasem potencjalne wydłużenie rozejmu poza 1 marca, może być już w pewnym sensie zdyskontowane – rynki chcą konkretów, a nie prolongaty terminów.

Nowy temat, który jawi się na horyzoncie to wątek związany z cłami na import aut do USA. W poniedziałek Trump dostał poufny raport, który teoretycznie usprawiedliwiałby taki ruch, chociaż taktycznie mógłby on zostać wykorzystany tylko jako element nacisku (głównie na UE) dla uzyskania lepszych warunków w renegocjowanej właśnie umowie handlowej z UE. Tylko, czy Trumpowi opłaca się obecnie otwierać nowy front walki, skoro za chwilę może być zaangażowany w mocne starcie w kraju (veto wobec jego działań na rzecz budowy muru z Meksykiem)? Niemniej zdjęcie ryzyka związanego z cłami na auta, nie spowoduje nagle dynamicznej poprawy nastrojów.

Stary, ale powtarzany wciąż wątek wiąże się z Brexitem. Rządowi premier May pozostał tydzień na to, aby przedstawić w Izbie Gmin sprawozdanie z prac nad zmianą umowy rozwodowej z UE, tyle, że w tym temacie nie ma żadnych postępów. Wczorajsze informacje o odejściu 7 posłów z opozycyjnej Partii Pracy niewiele zmieniają, chociaż niektórzy mogą chcieć budować na tym oczekiwania, że Jeremy Corbyn zacznie szukać wspólnego języka z premier May, zamiast upierać się przy własnej koncepcji na Brexit. To byłoby jednak możliwe w sytuacji, gdyby u laburzystów szykował się poważniejszy rozłam.

Notowania indeksu dolara

Spójrzmy na wykresy. Na tygodniowy koszyku dolara FUSD mamy lekkie podbicie, co sugeruje przechodzenie bardziej w trend horyzontalny dolara, niż głębszą korektę. Warto będzie zerkać na wskaźniki MACD i RSI 9, które mogą być pomocne w rozwikłaniu tej zagadki.

indeks usd
Wykres tygodniowy FUSD

Kurs euro do dolara (EUR/USD) z trudnościami

Z kolei na EURUSD widać trudności z wyraźniejszym wyjściem ponad obszar 1,1300-1,1315. Niechęć do kupowania euro może wynikać z oczekiwania na szacunki indeksów PMI za luty, jakie poznamy w czwartek.

eurusd d1
Wykres dzienny EURUSD

Korona szwedzka wyraźnie słabnie

Dzisiaj warto pochylić się nad koroną szwedzką. Jej wyraźne osłabienie to sygnał kapitulacji tych pozycji, które były budowane od dłuższego czasu w nadziei na bardziej „jastrzębie” kroki szwedzkiego Riksbanku. Zwróćmy jednak uwagę, że dzisiejszy wystrzał nie ma potwierdzenia na dziennych oscylatorach…

eursek d1
Wykres dzienny EURSEK


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here