Naga MarketsWtorkowa sesja nie obfitowała w nadmierną ilość danych makroekonomicznych i oprócz nocnej decyzji RBA w sprawie stóp procentowych i popołudniowemu raportowi JOLTS, inwestorzy nie czekali na żadną z istotniejszych publikacji. O godzinie 16:45 kurs dolara zyskiwał silnie do jena i franka, od wielomiesięcznych dołków odbijały natomiast kurs funta oraz dolara australijskiego. Pierwszy raz od ubiegłego tygodnia na wzrostowe otwarcie pozwolił sobie również indeks S&P 500 zyskujący 0,8%.


RBA pozostawia stopy bez zmian, kurs dolara australijskiego w górę pierwszy raz od 12 dni

Dziś o godzinie 6:30 poznaliśmy decyzję Banku Centralnego Australii w sprawie stóp procentowych. RBA pozostawił stopy na niezmienionym poziomie 1%.

  • Stopa pozostaje na poziomie 1,00%
  • Stopy postaną niskie przez dłuższy czas
  • W razie potrzeby będziemy dostosowywać politykę
  • Ściśle monitorujemy sytuację na rynku pracy
  • W razie potrzeby będziemy łagodzić politykę pieniężną
  • Oczekuje się, że australijska gospodarka wzrośnie o 2,5% w 2019 r

Ogólna wymowa RBA nie zmienia się, Bank pozostaje przy niezmienionej stopie procentowej i utrzymuje, że zmieni politykę tylko jeżeli wystąpi taka konieczność. Głównym założeniem jest jednak utrzymanie niskich stóp procentowych przez dłuższy okres, co ma pomóc w zmniejszaniu bezrobocia i pomóc w osiągnięciu celu inflacyjnego.

W bezpośredniej reakcji na posiedzenie AUDUSD nie zyskiwał, jednak w drugiej części sesji jest najmocniejszą walutą w stosunku do dolara, odbijając pierwszy raz od 12 dni nieustannych spadków.

Przegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.

Czerwcowe JOLTsy poniżej oczekiwań, kurs dolara bez reakcji

Punktualnie o godzinie 16:00 rynki poznały jedne z najistotniejszych, zaplanowanych na dziś publikacji makroekonomicznych. Mowa tu oczywiście o czerwcowych wynikach raportu amerykańskiego Biura Statystyki Pracy odnośnie sondaży JOLTS, które badają liczbę otwartych miejsc pracy, zatrudnienia, zwolnień i zmiany netto ogólnej kondycji rynku.

JOLTs czyli Job Openings and Labor Turnover survey to przeprowadzana i publikowana przez amerykańskie Bureau of Labor Statistics ankieta, która pozwala ocenić sytuację na rynku pracy. Wskaźnik mierzy liczbę otwartych wakatów czyli miejsc pracy stworzonych, a jeszcze nie obsadzonych do ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego. Jak to zazwyczaj bywa, im wyzszy odczyt wskaźnika tym teoretycznie lepszy jest to sygnał dla waluty. Niższe wartości JOLTs będą z kolei niedźwiedzim sygnałem dla dolara.

Zgodnie z czerwcowym raportem liczba wakatów spadła do 7,348 miliona, w momencie gdy analitycy spodziewali się wartości 4,745 miliona. Rewizja rezultatów za maja spowodowała jednak, że rynek nie reagował mocniej na odczyt, skupiając się obecnie głównie na napięciach handlowych.

Kurs dolara traci – Trump nazwya Chiny „manipulatorami kursowymi”

„Departament Skarbu USA określił Chiny jako manipulatora kursowego. Jest to pierwsza taka decyzja do 1994 r. Decyzja opiera się o kryteria jakościowe. Przyznanie statusu automatycznie nie wymusza działań po stronie USA, ale decyzja jest oczekiwaną ścieżką wywierania presji na Chiny w powiązaniu do trwających negocjacji handlowych”komentował rano Konrad Białas, analityk TMS Brokers.

Informacja zwiększyła uwagę na zachowanie juana z oczekiwaniami dalszej deprecjacji (wzrosty USD/CNH do 7,14), ale Ludowy Bank Chin ustalił fixing dla CNY na 6,9683, czyli poniżej ważnego poziomu 7,0. To pozwoliło na uspokojenie nastrojów na rynku. USD/CNH opadł do 7,07.

W momencie gdy juan załamuje się na międzynarodowych rynkach, wszyscy wierzą w natychmiastową reakcję ze strony Rezerwy Federalnej (Fed) i cięcie stóp procentowych. I chociaż w teorii powinno to pozwolić osiągnąć cel, na którym Donaldowi Trumpowi tak bardzo zależy (spadek kursu dolara), to nawet w obliczu eskalacji wojny handlowej na linii USA – Chiny, scenariusz deprecjacji USD wcale nie został przesądzony.

Dolar odbija po 3 dniach silnych spadków

Notowania indeksu dolara amerykańskiego odbijają o 16:45 o 0,25%, a waluta najsilniej zyskuje do franka szwajcarskiego i japońskiego jena. Po przeciwległej stronie znalazły się waluty Antypodów i pośród nich funt szterling. W ich przypadku chodzi jednak głównie o korektę dotychczasowej deprecjacji, a nie nagłe odwrócenie trendu:

Siła walut w stosunku do dolara. Źródło: finviz.com
Siła walut w stosunku do dolara. Źródło: finviz.com

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs WIG: Kapitał ucieka z sektora bankowego i energetycznego
Następny artykułBlok po 22 – 6 sierpnia 2019: EUR/USD, AUD/NZD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here