Urzędnicy Rezerwy Federalnej wyrazili w środę nowe wątpliwości co do trwałości ożywienia gospodarczego w USA, podczas gdy nowe badania gospodarcze zwróciły uwagę na rozwijające się zagrożenia związane z nieustającą pandemią koronawirusa – podaje Reuters. Ucierpieć ma na tym między innymi kurs dolara amerykańskiego.
- Wielu przedstawicieli Rezerwy Federalnej spodziewają się, że ożywienie gospodarcze nie nadejdzie tak szybko jak spodziewano się jeszcze w maju.
- Prezes FEDu w St. Louis James Bullard ocenia, że większość miejsc pracy uda się odtworzyć do końca roku.
- Dyrektorów finansowych amerykańskich firm martwi nadal słaby popyt.
Obawy przed jesienną falą zachorowań
W osobnych wystąpieniach, prezesi oddziałów FEDu w Atlancie, Bostonie i Richmond zwracali uwagę na to, co Thomas Barkin scharakteryzował jako “kieszenie powietrzne” stojące przed amerykańską gospodarką – firmy wyczerpujące istniejące księgi zamówień bez ich uzupełniania oraz gospodarstwa domowe stojące w obliczu końca zasiłków dla bezrobotnych i innego wsparcia.
Te artykuły również Cię zainteresują
– Sektory takie jak budownictwo miały całkiem niezłe wyniki i dobrze przechodziły przez pierwszą fazę pandemii. Ale nowe zamówienia nie przychodzą do nas w tej samej liczbie. – powiedział Thomas Barkin, prezes FEDu w Richmont w uwagach do grupy lokalnych izb handlowych.
Nie wszyscy przedstawiciele Rezerwy Federalnej podzielają ponure nastawienie do ożywienia. Prezes FEDu w St. Louis James Bullard powiedział w CNBC, że uważa, iż maski zasłaniające usta i nos staną się „wszechobecne”, aby opanować pandemię, a wiele straconych miejsc pracy zostanie odzyskanych do końca roku.
Zobacz również: Deutsche Post powoli wraca do normy. Wyniki kwartalne (Q2) napawają optymizmem
Wypowiedź Bullarda jest jednak odosobniona pośród pracowników Rezerwy Federalnej.
– Niestety spodziewam się, że gospodarka pozostanie słabsza, niż wielu z nich miało nadzieję w okresie letnim i jesiennym – powiedział Eric Rosengren, prezes FEDu w Bostonie, w wywiadzie dla agencji Reuters.
Amerykańska gospodarka odzyska miejsca pracy później niż przewidywano
W ostatnim badaniu kwartalnym wśród ponad 500 dyrektorów finansowych, przeprowadzonym wspólnie przez oddziały Rezerwy Federalnej z Atlanty i Richmond oraz Duke University, dyrektorzy zazwyczaj wyrażali zaniepokojenie utrzymującym się słabym popytem na ich produkty i prognozowali, że odbudowa miejsc pracy nie rozpocznie się do końca roku.
Jak donosi Reuters, ogólny optymizm wśród dyrektorów finansowych poprawił się jednak w porównaniu z pierwszymi tygodniami pandemii. Jest to zgodne z wynikami innych badań wśród gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, które sugerują, że uniknięto najgłębszych zagrożeń gospodarczych związanych z pandemią.

Autor poleca również:
- Wzrost o 924% podczas dnia IPO. Giełda rozgrzana do czerwoności
-
New York Times: Audyt Facebooka wykazał zbyt słabą walkę z mową nienawiści