Naga MarketsW mijającym tygodniu na rynku walutowym najwięcej w relacji do dolara amerykańskiego zyskały japoński jen, dolar nowozelandzki oraz funt brytyjski. Zyski tych walut wobec USD sięgały ponad 1,3 proc. Waluty te zdają się zyskiwać więcej niż amerykańskie indeksy, wśród których liderem w tym tygodniu jest Dow Jones Industrial Average, zyskując niecałe 1,3 proc.

Kurs dolara słabo w zakończonym tygodniu

Znając już decyzje głównych banków centralnych, inwestorzy w drugiej połowie września mogą oczekiwać na kolejne deklaracje polityków w sprawie łagodzenia skutków COVID-19, ale z drugiej strony mogą oczekiwać wprowadzenia kolejnych restrykcji. Zwiększa się skala wzrostu zachorowań w Europie, dlatego też rośnie ryzyko ponownego wprowadzenia ograniczeń.

Dodatkowo inwestorzy i rynki będą wyczekiwać na kolejne dane makroekonomiczne, a dla strefy euro w przyszłym tygodniu najważniejsze będzie tempo ożywienia gospodarczego. Niemieckie Ifo, PMI w strefie euro i zaufanie konsumentów w strefie euro mogą lepiej zobrazować sytuacją gospodarczą w Europie. Dane wstępne za sierpień pokazały oznaki znacznego spowolnienia w ostatnim odbiciu, co może być konsekwencją bardzo szybkiego ożywienia w miesiącach ponownego otwarcia gospodarek po zniesieniu restrykcji. Dane wrześniowe powinny dostarczyć pewnych wskazówek co do tego, czy tempo wzrostu uległo dalszemu spowolnieniu, czy też się ustabilizowało.

To z kolei może istotnie wpływać na notowania indeksów giełdowych, które zdają się tracić impet. Tymczasem na rynku forex indeks dolara był notowany poniżej 93 pkt w piątek, księgując tygodniową stratę na poziomie około 0,5 proc. Dane ekonomiczne opublikowane w ciągu tygodnia, w tym dotyczące produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej czy wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, zwiększyły obawy o ożywienie gospodarcze w USA.

To właśnie te obawy mogą mieć istotny wpływ na dalszy kierunek notowań zarówno indeksów giełdowych, jak i dolara amerykańskiego. Coraz ciekawiej prezentuje się również sytuacja na rynku złota, ponieważ notowania utknęły w konsolidacji. Być może w przyszłym tygodniu z tej konsolidacji uda się rynkowi wybić, tworząc większy trend. Równie ciekawie mogą prezentować się wydarzenia na parze USD/JPY, ze względu na pokonanie wsparć w tym tygodniu oraz na mniejszą płynność w poniedziałek i wtorek ze względu na dni wolne w Japonii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here