Naga MarketsJerome Powell
Jerome Powell, prezes FED

Dolar amerykański (USD) tracił wyraźnie w środę i czwartek po tym jak szef Rezerwy Federalnej (FED), Jerome Powell, przygotował pole do obniżek stóp procentowych pod koniec bieżącego miesiąca sugerując, że będzie to „odpowiedni” krok w celu utrzymania trwającej od dziesięciu lat ekspansji największej światowej gospodarki. Dzięki wypowiedzi Powella  amerykańskie indeksy testowały historyczne maksima, a Bitcoin tracił 2 tys. USD w dobę.


Powell: Słabe prognozy światowe i wojna handlowa rzutują na gospodarkę USA

W zeznaniu przed Kongresem Powell wskazał na światowe spowolnienie gospodarcze, które przygasiło perspektywy Stanów Zjednoczonych wśród niepewności co do skutków konfliktu handlowego administracji Trumpa z Chinami i innymi narodami.

“Przewodniczący Powell zabrzmiał jak prawdziwy gołąb. Jest to nieco zaskakujące, biorąc pod uwagę łagodne zmiany w handlu po zeszłomiesięcznym spotkaniu G20 i niedawnym odbiciu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym”, komentował Michael Swell, współprzewodniczący w Goldman Sachs Asset Management.

Ogólnie rzecz biorąc, jego komentarze na temat spowolnienia wzrostu w kontekście stonowanej inflacji i zwiększonej niepewności są zgodne z lipcowym cięciem stóp procentowych, które ma być swojego rodzaju „zabezpieczeniem” dla FED.

Szef Rezerwy Federalnej dał wyraźne wskazówki, że powinniśmy oczekiwać obniżek stóp procentowych w tym miesiącu. Powell wskazał przede wszystkim, że Fed nie chce kolejnego okresu niskiej inflacji, a komentując ostatnie dane z rynku pracy podkreślił, że nie zmieniają one oceny perspektyw wzrostowych przez bank” – komentowali analitycy XTB.

Dodatkowo protokół z poprzedniego spotkania politycznego FED pokazał, że wielu decydentów politycznych sądziło, że wkrótce będzie potrzebny większy bodziec, przywracając spekulacje na temat agresywnej obniżki stóp procentowych. Same FOMC minutes nie wpływały jednak silniej na kurs dolara amerykańskiego.

Wystąpienie Powella przed komisją finansową Kongresu należy do standardowego kalendarza przesłuchań, które odbywa się co pół roku. W tym czasie szef FED podsumowuje swoje działania oraz odpowiada na pytania polityków odnośnie prognoz gospodarczych i kształtowania się przyszłej ścieżki polityki pieniężnej. W czwartek (11 lipca) kolejna część kilkugodzinnego przesłuchania Powella, rynek liczy więc na kolejną falę zmienności.

Kurs dolara traci 0,6% w przeciągu jednej doby

Notowania indeksu dolara amerykańskiego w środę i czwartek osuwają się do ważonego koszyka walut o 0,6%. Osłabienie amerykańskiej waluty najlepiej widać w stosunku do japońskiego jena oraz dolara nowozelandzkiego, w ich przypadku deprecjacja jest bowiem najdynamiczniejsza.

“Dolar jest słaby po przesłuchaniu Powella w Kongresie i minutkach z posiedzenia FOMC w czerwcu. EUR/USD wzrósł w okolice 1,1280. USD/JPY jest pod 108,00. Nieodzowne luzowanie, które pewnie nie skończy się na jednej obniżce w lipcu wspiera nastroje na rynkach akcji i notowania walut i aktywów emerging markets. EUR/PLN cofnął się pod 4,27, kontakt na S&P500 jest ponad 3005 pkt a futures na DAX powrócił nad 12400 pkt” – komentuje Bartosz Sawicki, z Domu Maklerskiego TMS Brokers. Kurs dolara musiał oddać część pola również w stosunku do polskiej złotówki, gdzie po środowym teście poziomów powyżej 3,81 zł osuwał się o ponad 0,6%, a w czwartek dokłada kolejną cegiełkę do spadków i powraca pod dopiero co wybitą średnią 50 EMA.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here