Naga MarketsWidoczne w nocy cofnięcie się rynków akcji nie wpłynęło na rynek FX – tu dolar traci na szerokim rynku, w przestrzeni G-10 najbardziej zyskują waluty Antypodów, oraz korony skandynawskie, co jest charakterystyczne dla globalnego trybu risk-on. W ogonie znajduje się m.in. funt, któremu mogą zaszkodzić doniesienia, jakoby premier Boris Johnson nie był przekonany, co do porozumienia handlowego z UE już w przyszłym tygodniu i temat może zostać zepchnięty nawet na połowę grudnia, a nie wyklucza się też sytuacji w której może mieć to miejsce jeszcze później, podczas gdy w styczniu zastosowane byłyby awaryjne rozwiązania.

Premier Boris Johnson nie był przekonany, co do porozumienia handlowego z UE

Pogorszenie się nastrojów na giełdach w Azji miało związek z fatalnymi statystykami COVID dla Japonii, które najprawdopodobniej wymuszą konieczność wprowadzenia poważniejszych restrykcji. Lokalny 6-dniowy lockdown wprowadzono też w jednym z regionów Australii. Nadal zła sytuacja pozostaje w USA, a lokalne władze decydują się na kolejne ograniczenia (Ohio, Illinois, miasto Los Angeles). Lepsze nastroje mamy natomiast w Europie – prezydent Francji, Emmanuel Macron zapowiedział wczoraj, że w połowie przyszłego tygodnia mogą zostać podjęte decyzje o etapie zniesienia części obostrzeń (jeżeli sytuacja pandemiczna na to pozwoli).

W temacie wsparcia fiskalnego w USA Demokraci pod przewodnictwem szefowej Izby Reprezentantów i lidera mniejszości w Senacie, próbują zainicjować ponowną dyskusję nt. planu koniecznych wydatków w związku z pandemią. Tymczasem lider republikańskiej większości w Senacie, Mitch McConnell nie jest nazbyt skłonny do rozmów, powtarzając, że rozwiązaniem jest przygotowany pakiet o wartości 500 mld USD. Agencje zacytowały też wczorajszą wypowiedź szefa FED, który dał do zrozumienia, że bank centralny powinien być gotowy na podjęcie działań, gdyż sytuacja pozostaje trudna i niepewna (nic nowego).

W Europie ważnym tematem jest wątek polsko-węgierskiego veta wobec unijnego budżetu i planu ratunkowego. Mimo pojawiających się gróźb (ze strony Niemiec), unijny komisarz Gentiloni jest zdania, że uda się wypracować polityczny kompromis. Tyle, że czy będzie to rozwiązanie proponowane chociażby przez Holandię, aby program wydatków zatwierdzić poprzez umowy międzynarodowe z pominięciem dwóch zbuntowanych krajów? W każdym razie po kursie euro nie widać zbytnio, aby rynki uważały problem veta, za coś rzeczywiście istotnego.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here