Naga MarketsFED, FOMC, Rezerwa Federalna, ComparicOd początku marca Rezerwa Federalna wprowadziła rekordowy plan pomocy (2,3 bln USD) mający na celu przeciwdziałanie skutkom pandemii koronawirusa. Bank centralny obniżył stopy procentowe do zera i rozpoczął bezterminowe skupowanie aktywów. Przewodniczący Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome Powell powiedział w czwartek, że zostaną wykorzystane wszystkie instrumenty finansowe i będzie to trwało tak długo, dopóki gospodarka realnie nie zacznie odbijać się się od dna.

  • Fed przeznaczy na walkę z koronawirusem 2,3 bln USD
  • Największe od 1975 roku bezrobocie w Stanach Zjednoczonych jest podstawą zapewnienia wsparcia finansowego najbardziej potrzebującym
  • Bank centralny chce proaktywnie i agresywnie korzystać ze swojego mandatu w celu wspierania gospodarki i przedsiębiorców

Fed widzi powody solidnego ożywienia gospodarczego

Zdaniem Powella istnieje wiele powodów, by sądzić, że ożywienie gospodarcze będzie solidne.  Podstawowym argumentem, jest tutaj kondycja gospodarki amerykańskiej przed uderzeniem wirusa. Miałby to być swoisty bufor bezpieczeństwa, który zdecydowanie  powinien wspierać  wychodzenie z kryzysu.

Powell powiedział także, że wszystkie nadzwyczajne środki Fed-u zostaną wycofane wówczas, kiedy rynki prywatne i instytucje będą mogły ponownie pełnić swoje funkcje gospodarcze, ale zaznaczył, że Fed jest instytucją, która udziela pożyczki, a nie skupia się jak to niektórzy sądzą, na wydawaniu pieniędzy.

Wiele programów, które podejmujemy w celu wspierania przepływu kredytów, opiera się na uprawnieniach do udzielania pożyczek w nagłych wypadkach – powiedział przewodniczący Banku Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

Będziemy nadal korzystać z tych uprawnień w sposób zdecydowany, proaktywny i agresywny, dopóki nie upewnimy się, że jesteśmy na dobrej drodze do naprawy – dodał Powell.

Wsparcie finansowe dla najbardziej potrzebujących to podstawowy cel Fed-u

W tym kontekście działania Fed-u mają przede wszystkim stanowić narzędzie stymulujące gospodarkę, ale także realną pomoc osobom najbardziej dotkniętym kryzysem koronawirusa. Stany Zjednoczone borykają się obecnie z największym bezrobociem od 1975 roku. W ciągu ostatnich kilku tygodni wniosek o zasiłek złożyło ponad 15 milionów osób.

Najważniejsze zadanie polegające na zapewnieniu wsparcia finansowego, bezpośrednio osobom najbardziej dotkniętym, przypadnie wybranym urzędnikom – twierdzi Powell.

Zdaniem Powella jest to okres przejściowy ponieważ największy spadek gospodarczy spodziewany jest w drugim kwartale tego roku. Dlatego też całe społeczeństwo powinno zrobić wszystko co tylko się da, aby zapewnić ulgę tym którzy cierpią najbardziej.

Autor poleca także:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here