Naga Marketsznak dolara rozbijany młotkiemJak to często bywa wraz ze wzrostem apetytu na ryzyko spada atrakcyjność posiadania aktywów w dolarze amerykańskim. Po wyraźnym przełomie w negocjacjach dotyczących Brexitu między Unią Europejską, a Wielką Brytanią inwestorzy zostali zachęceni do kupowania bardziej ryzykownych aktywów. Kurs funta szterlinga zareagował wczoraj na te doniesienia silnym umocnieniem, jednak dziś mocno koryguje.


Kurs funta zyskuje w stosunku do walut G8

funt szterlingRosnący apetyt na funta brytyjskiego przyczynił się do deprecjacji dolara i jena japońskiego. Wszystko za sprawą pozytywnej wiadomości, jakoby premier Theresa May zapewniła Wielkiej Brytanii prawnie wiążące zapewnienia dot. umowy handlowej w dniu głosowania w Izbie Gmin. Po nocnych negocjacjach z Jean-Claude’em Junckerem, brytyjska premier dysponuje dodatkowymi dokumentami, które doprecyzowują dotychczasowe zapisy porozumienia. Unia Europejska zapewnia także, że nie będzie siłą trzymała Wielkiej Brytanii w unii celnej wbrew woli tego kraju.

Rośnie apetyt na ryzyko już kolejny dzień z rzędu, ponieważ pojawił się znaczny optymizm: uspokojenie wojny handlowej między USA a Chinami, brak nowych ryzyk na świecie przy jaśniejszej sytuacji ws. Brexitu. To wszystko zwiększa atrakcyjność ryzykownych aktywów, a zmniejsza popyt na dolara, jena i franka – powiedziała Kit Juckes, strateg w Societe Generale.

Kurs dolara (USD) traci, Brexit zachęca inwestorów do większego ryzyka
Względna siłą walut, źródło: finviz.com

Brytyjski parlament przegłosował umowę May rekordowymi 230 głosami w styczniu, a funt szterling prawdopodobnie będzie dziś wrażliwy na wszelkie oznaki, że premier może mieć wystarczającą siłę, aby zyskać poparcie niektórych polityków. Głównie chodzi o przekonanie zwolenników twardego Brexitu w Partii Konserwatywnej, którym nie podoba się tzw. “backstop”. Jest to mechanizm utrzymujący Wielką Brytanię w unii celnej z UE do momentu, aż nie uda się osiągnąć kompromisu w postaci trwałego porozumienia handlowa. Wszystko po to, by zapobiec wprowadzeniu kontroli granicznych między Irlandią a Irlandią Północną, które mogłoby zagrozić panującemu pokojowi na wyspie.

Planowane odejście Wielkiej Brytanii z UE to 29 marca i choć obawy przed hard Brexitem ustąpiły, inwestorzy nadal nie wiedzą w jaki sposób i kiedy Wielka Brytania opuści blok.

Kurs funta koryguje po silnych wzrostach

Kurs pary GBP/USD wzrósł w ciągu ostatnich 24 godzin o ponad 300 pipsów z okolic 1.2960 do niemal 1.33. Z kolei kurs pary walutowej EUR/GBP znalazł się na 22-miesięcznych minimach.

W ocenie ekspertów z banku ING, gdyby podczas dzisiejszego głosowania (początek godzina 20:00 czasu polskiego) premier May uzyskała większość, kurs funta mógłby wzrosnąć nawet do poziomu 1.35. Uważają, iż podwyższony poziom krótkoterminowej zmienności sugeruje, że jest to możliwe, choć szanse na to są małe.

Obecnie kurs funta silnie koryguje wczorajsze wzrosty i oscyluje w okolicach poziomu 1.3030. Z racji dużej niepewności politycznej zawieranie pozycji przed wynikami głosowania obarczone jest zwiększonym ryzykiem. Najbliższe wsparcie stanowi wczorajszy dołek 1.2960. Z drugiej strony, dalsze wzrosty będą możliwe po przebiciu lokalnego oporu 1.3090, gdzie znajduje się silna konfluencja poziomu wymienności i dziennego oraz tygodniowego pivota. Przebicie tego poziomu otworzy drogę do szczytu 1.3350.

Zobacz również: Analitycy szacują 10% zakres wahań funta. Gorący okres dla brytyjskiej waluty?

Kurs dolara (USD) traci, Brexit zachęca inwestorów do większego ryzykatokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here