Naga MarketsKurs dolara (USD) spychany w dół przez trudną sytuację gospodarczą w USAObecne wydarzenia na globalnych rynkach finansowych działają dwutorowo na wartość amerykańskiego dolara. Z jednej strony, notowania tej waluty są wspierane przez rosnącą awersję globalnych inwestorów do ryzyka, powiązaną z obawami o drugą falę pandemii. Z drugiej strony, trudna sytuacja gospodarcza samych Stanów Zjednoczonych spycha wartość dolara w dół.

Obawy o kolejny lockdown. Prognozy dla dolara bez specjalnego kierunku

Wiele wskazuje na to, że taka sytuacja może utrzymać się na dłużej, a notowania dolara będą poruszać się bez wyraźnego kierunku, będąc pod wpływem działania wspomnianych dwóch sił.

Druga fala pandemii jest faktem, a na możliwe trudności gospodarcze z nią związane zwracali uwagę wczoraj przedstawiciele Fed. Raphael Bostic, szef oddziału Fed w Atlancie, zaznaczył, że wielu właścicieli biznesów obawia się wprowadzenia kolejnych dotkliwych restrykcji. Podkreślił on także, że obecna trudna sytuacja może utrzymać się dłużej niż się tego wcześniej spodziewano. Taka długa, nieprzewidywalna droga do ożywienia gospodarczego oznaczałaby przeciągającą się negatywną presję na notowania amerykańskiego dolara. Niemniej, wiceprezes Fed, Richard Clarida, zaznaczył wczoraj, że Fed wciąż ma w zanadrzu wiele możliwości działania i stymulowania amerykańskiej gospodarki, co z kolei pozytywnie wpływałoby na wartość USD.

Tymczasem podejście inwestorów do ryzyka działa na dolara w odwrotny sposób. Im więcej strachu jest na rynku, tym bardziej atrakcyjną inwestycją staje się amerykańska waluta, traktowana przez wielu inwestorów jako bezpieczna przystań. I odwrotnie – jeśli apetyt na ryzyko wzrośnie, to dolar może znaleźć się znów pod presją podaży.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here