Naga MarketsKurs dolara (USD) próbuje się umacniać. Ponowne obawy rynków dotyczące nowych restrykcji Sentyment na rynkach pogorszył się w ślad za gorszymi statystykami COVID-19. W USA liczba nowych przypadków przekroczyła 130 tys., co może napędzać obawy związane z nowymi restrykcjami i ich wpływem na gospodarkę. Wprawdzie w tle mamy dyskusje i nadzieje na szczepionkę, ale proces jej dystrybucji i efektywnego zaszczepienia populacji to temat na połowę 2021 r.

Powyborczy rozkład sił w amerykańskim Senacie

W temacie wyborów w USA układ sił w Senacie to 50 do 48 na rzecz Republikanów, przy konieczności przeprowadzenia drugiej tury głosowania w Georgii w styczniu, ale ta zwyczajowo wybierała konserwatystów. Niemniej wybory prezydenckie w tym stanie wygrał Joe Biden, chociaż niewielką liczbą głosów i na wniosek sztabu Trumpa, najprawdopodobniej dojdzie do ich ponownego zliczenia. Biorąc jednak pod uwagę dużą różnicę w głosach elektorskich, oraz to, że wniosków o stwierdzenie nieprawidłowości wyborów w poszczególnych stanach, może nie być nazbyt wiele, szanse na zmianę ogólnokrajowego wyniku wyborczego nie są duże. Teoretycznie istnieje scenariusz w którym to Kongres decyduje się wybrać prezydenta w styczniu, ale wydaje się to mało prawdopodobne (obawy o kryzys demokracji).

W czwartek dolar jest mocniejszy w ślad za pozostałymi safa haven (frankiem i jenem). Nie są to jednak duże zmiany. Najsłabsza jest korona norweska, Antypody, oraz dolar kanadyjski i funt brytyjski, czyli waluty zwyczajowo bardziej wrażliwe na zmiany globalnego sentymentu. W temacie funta warto zwrócić uwagę na doniesienia, że termin 15 listopada, jako data osiągnięcia porozumienia handlowego EU-UK może być trudny do utrzymania. Negatywnej reakcji zbytnio nie ma, gdyż strony zapewniają o dalszych rozmowach, a rynek uparcie wierzy w to, że zobaczymy kompromis.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here