Naga MarketsIndeksy w USA giełda Wall streetNikt chyba nie spodziewała się wczoraj tak fatalnego odczytu ISM ze Stanów Zjednoczonych. Wskaźnik wypadł najniżej od czerwca 2009 roku, co odzwierciedla kondycję amerykańskiego przemysłu. Spadek indeksu ISM do poziomu 47,8 z 49,1 pkt we wrześniu jest ogromnym rozczarowaniem. Warto też dodać, że rynek spodziewał się powrotu powyżej granicy 50 pkt, stąd też spore ruchy zarówno na dolarze, jak i rynku akcji.


Kurs dolara traci przez fatalny odczyt ISM

Podczas gdy dane z USA jeszcze tego nie pokazywały, wskaźniki w strefie euro od pewnego czasu znajdują się wyraźnie poniżej poziomu 50 pkt. Do tej pory Stany Zjednoczone radziły sobie lepiej, niemniej wczorajszy odczyt pokazuje prawdziwy stan amerykańskiego przemysłu, śmiało możemy mówić o widocznym spowolnieniu. ISM na poziomie 47,8 pkt oznacza, że znaleźliśmy się najniższym poziomie od 10 lat, czyli od czasu ostatniego kryzysu finansowego. Na rynku mówi się o tym, że tak słaby odczyt jest spowodowany głównie przez trwającą wojnę handlową na linii USA – Chiny. Z kolei prezydent USA po raz kolejny oskarżą Rezerwę Federalną, jego zdaniem stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych powinny być niższe.

Cytaty:
„Mimo że Fed obniża stopy procentowe, dolar nie traci gruntu z powodu efektu domina: wszyscy podążają za Fedem obniżając stopy procentowe”, powiedział Juan Perez z Tempus Inc w Waszyngtonie.
„Przy gospodarce rosnącej o 2% w ujęciu kwartalnym, podczas gdy reszta świata jest w tarapatach, dolar wydaje się być bezpieczniejszym aktywem”.

Zdaniem Marcina Kiepasa, analityka Tickmill, kurs eurodolara jak na razie dobrze odzwierciedla sytuację gospodarczą zarówno Eurolandu oraz Stanów Zjednoczonych. „Kondycja gospodarki amerykańskiej pomimo słabego odczytu ISM dla sektora przemysłowego jest generalnie dużo lepsza niż gospodarek szeroko rozumianej strefy euro”. 

Kurs euro do dolara wraca powyżej 1,09 USD

Kurs euro do dolara zdołał wczoraj wrócić powyżej okrągłego poziomu 1,0900. Gorszy odczyt ISM oczywiście daje szansę na większą korektę ostatnich spadków, należy jednak pamiętać, że para walutowa od dłuższego czasu znajduje się w trendzie spadkowym, a opory wypadają właściwie co chwilę. Dziś o poranku korygowane są wczorajsze wzrosty, co może skutkować dalszymi spadkami. Powolne osuwanie się EURUSD z wyznaczaniem nowych wielomiesięcznych dołków relatywnie dobrze odzwierciedla koniunkturę ekonomiczną pomiędzy strefą euro i USA, twierdzi Marcin Kiepas.

Wykres EURUSD
EURUSD interwał H4

Indeksy w USA mocno w dół

Zaraz po samej publikacji odczytu ISM, indeksy giełdowe runęły. Pomimo, że sesja w USA rozpoczęła się od wzrostów, to wynik ten został szybko zniwelowany. Ostatecznie dzień zamknął się na ponad 1% stracie, a o poranku kontakty kontynuują spadki. Wszystko wskazuje na to, że dzisiejsza sesja w USA rozpocznie się od sporego minusa. S&P500 wraca poniżej kluczowej strefy, możliwe są spadki w kierunku dolnego ograniczenia układu 1:1.

Wykres sp500
US500 interwał H4


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here