Naga MarketsKurs dolara (USD/PLN) zwycięzcą tygodnia na rynku ForexMijający tydzień nie przyniósł większej zmienności na wielu klasach aktywów, ale mogła rozpocząć się już większa korekta dolara amerykańskiego, co okaże się testem dla wielu rynków.

Kurs dolara najsilniejszą walutą tygodnia przez risk-off

Przeważnie bywa tak, że słabszy dolar amerykański może oznaczać możliwość wzrostów cen surowców, indeksów giełdowych lub ogólnie rzecz biorąc tzw. ryzykownych aktywów. Z kolei silniejszy dolar, ponieważ surowce są w nim kwotowane w głównych ośrodkach handlu, może wpływać na spadek ich cen wraz z korektą indeksów giełdowych oraz pozostałych walut, w tym rynków wschodzących. Ten tydzień poniekąd jest pierwszym testem dla wielu rynków, ale jeśli korekta na USD się powiększy, to test może być wyraźniejszy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Mowa o tym, że w mijającym tygodniu indeks dolara amerykańskiego zdaje się zyskiwać prawie 0,5 proc., co jest najlepszym wynikiem spośród głównym walut świata. Tylko funt brytyjski zdołał w tym tygodniu zyskać w relacji do USD, głównie ze względu na to, że Bank Anglii nie zdecyduje się prędko na wprowadzenie ujemnych stóp procentowych. Rynek musiał odsunąć szanse na taki ruch na grudzień 2021 r. Pozostałe waluty wydają się do USD tracić, a największy minus odnotowuje euro. Kurs EUR/USD spada w tym tygodniu o ponad 0,8 proc.

W środowisku mocniejszego dolara amerykańskiego dobrze zdaje sobie radzić srebro i złoto. Mimo 0,5 proc. aprecjacji USD srebro wydaje się zyskiwać ponad 2,7 proc., a złoto 0,6 proc. Jeśli taka tendencja utrzyma się, nawet gdyby dolar korekcyjnie się umocnił, może to pokazać relatywnie dużą siłę złota i srebra. Wtedy też, ewentualne dalsze osłabienie USD po korekcie mogłoby te rynki jeszcze bardziej wspomóc.

Indeksy giełdowe zdają się korygować, idąc w ślad za teorią silniejszego USD i spadku cen akcji. Najwięcej w ciągu tygodnia zdaje się tracić technologiczny Nasdaq 100, spadając o ponad 1,5 proc. S&P 500 czy niemiecki DAX spadły w tym czasie o ponad 1 proc. Wydaje się zatem, że tutaj na tę chwilę korelacja została utrzymana, ale bardziej szczegółowe wnioski będzie można wyciągnąć wtedy, gdy korekta na USD przyspieszy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here