Naga MarketsKurs dolara (USD/PLN) zawraca z minimów, euro i funt stabilneNotowania dolara odbijają z dołka za sprawą wzrostu awersji do ryzyka, w którym udział miały gigantyczne turbulencje w notowaniach kryptowalut. Do zwrotu przyczynia się także publikacja zapisu ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

Kurs dolara powraca do wzrostów

Dolar podbił z kilkumiesięcznych dołków względem głównych walut, co przełożyło się na powrót USD/PLN do 3,71. Słabość amerykańskiej waluty w ostatnich dniach prawdopodobnie była przesadzona, ale w tej chwili nie widzimy też powodów, by nagle dolar miał powrócić do łask inwestorów. Za najbardziej prawdopodobny scenariusz przyjmujemy trend boczny wynikający z oczekiwania na kolejne informacje z amerykańskiej gospodarki, które mogłyby pomóc w rozwianiu wątpliwości piętrzących się ostatnich, sprzecznych informacjach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs EUR/PLN wyraźnie wytracił zmienność i pozostaje przyklejony do kwietniowego dołka 4,52. W ostatnim tygodniu notowania wspólnej waluty zamknięte są w zaledwie trzygroszowym przedziale wahań, który w ostatnich kilkudziesięciu godzinach uległ dodatkowemu zawężeniu. Podobna jest ścieżka kursu GBP/PLN, który powoli eroduje 5,25. Tegoroczne szczyty obu par walutowych najprawdopodobniej są za nami. Widzimy duży potencjał spadkowy, ale bardziej sprzyjające środowisko powinno wykrystalizować się w drugiej połowie roku, gdy ewidentne oznaki silnego wzrostu i wysokiej inflacji w Polsce przełożą się na dalszą zmianę kursu ze strony NBP.

Protokół FOMC przejściowo wspiera kurs dolara

Część decydentów stwierdziła, że jeśli odbicie koniunktury będzie gwałtownie przybliżać kondycję gospodarki do celów Fed, to jedno z kilku najbliższych posiedzeń może być odpowiednim terminem, by rozpocząć dyskusję nad planem ograniczania tempa skupu aktywów (obecnie minimum 120 mld dolarów na miesiąc). Zauważono też jednocześnie, że zadowalający postęp będzie możliwy do osiągnięcia dopiero za jakiś czas. Tyle o wzroście. Jeśli zaś chodzi o zjawiska inflacyjne, to pojawiły się sugestie, że presja cenowa może przybrać na sile zbyt mocno, zanim stanie się ewidentne, że wymagane jest dostosowanie polityki. Część decydentów wyraziła opinię, że czynniki podażowe np. wąskie gardła i zaburzenia w łańcuchach dostaw szybko nie wyparują i mogą długo oddziaływać na ceny.

Należy przy tym pamiętać, że dokument opisuje przebieg dyskusji na kwietniowym posiedzeniu. Oznacza to, że nie uwzględnia reakcji na opublikowane od tego czasu dane makroekonomiczne: przede wszystkim wielkiego rozczarowania zmianą zatrudnienia (266 tys. etatów zamiast miliona) oraz wystrzału inflacji – ceny w USA rosną najszybciej od dekady. Zakładamy, że to rynek pracy jest w tej chwili priorytetowy, a jego znacznie wolniejsza odbudowa (niezależnie od stojących za tym powodów) odkłada zaostrzenie kursu. Przy wysokiej inflacji będzie to szkodzić dolarowi, a preferowane będą te waluty, których banki centralne nie będą bagatelizować inflacji. W maju są to m.in. forint i korona czeska oraz – w znacznie mniejszym stopniu – polski złoty.

Autor poleca również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kur dolara | dom development notowania | jak kupić akcje tesla | dow jones | akcje mercator | wp notowania | pzu kurs |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here