Naga MarketsZa nami najlepszy tydzień na rynkach akcji od miesięcy, a dla niektórych indeksów również od lat. Rynek dyskontował w cenach głównie to, co działo się w obszarze wyborów Prezydenckich w USA i potencjalnej wygranej Joe Biden’a uznawanego za „bardziej przewidywalnego” kandydata, zapowiadającego mocny impuls w zakresie inwestycji infrastrukturalnych. Wydaje się, iż obecnie ta ostatnia kwestia stoi pod znakiem zapytania z uwagi na to, że niepełne wyniki wyborów uzupełniających do Senatu wskazują na utrzymanie w tej izbie większości partii Republikanów, którzy będą mogli blokować inicjatywy legislacyjne zmierzające do zwiększenia wydatków budżetowych.

WIG20 wzrósł o prawie 12%

Nie przeszkadzało to jednak inwestorom, którzy zwiększali ekspozycję na ryzykowne aktywa takie jak min. akcje spółek z rynków wschodzących, pozbywając się jednocześnie tzw. bezpiecznych przystani takich jak np. amerykański dolar. W ciągu zeszłotygodniowego handlu, WIG20 wzrósł o prawie 12%, co jest najlepszym wynikiem od 2008 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują

W dobrym zachowaniu indeksu pomogły walory największych spółek takich jak Allegro (+14,5% tygodniowej zmiany), CD-Projekt (+14,2%) oraz KGHM (+16,7%). Mocno odbijały również notowania banków, które w zeszłym tygodniu publikowały raporty okresowe, wskazujące na lepsze od oczekiwań analityków wyniki. Indeks amerykańskiego dolara kierował się w zeszłym tygodniu w stronę tegorocznych minimów. W stosunku do ww. waluty zyskiwał min. koszyk walut EM, w tym polski złoty – para USD/PLN zatrzymała się w piątek poniżej poziomu 3,8.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Wydaje się, że kwestia wyborów prezydenckich w USA zejdzie w tym tygodniu na drugi plan. Kandydat Demokratów na prezydenta USA – Joe Biden pokonał w wyborach ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa i zostanie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych – ogłosiły w sobotę niektóre agencje informacyjne oraz stacje telewizyjne. Jak bumerang powróci zatem najprawdopodobniej temat koronawirusa COVID-19, który może implikować kolejne lockdown-y gospodarcze min. w Europie, gdzie dynamika wzrostu liczby przypadków osiąga wysokie poziomy.

Liczba osób u których potwierdzono infekcję wirusem przekroczyła w niedzielę globalnie 50 mln. W Polsce, stwierdzono w ciągu ostatniej doby 24.785 nowych przypadków zakażeń, trzeba jednak pamiętać, że powrót dziennej liczby zainfekowanych osób do poziomu ok. 30 tys. może implikować nałożenie na cały kraj powszechnego lockdown-u tak jak miało to miejsce w marcu i kwietniu.

W godzinach porannych obserwujemy utrzymujący się optymizm wśród inwestorów na rynkach kasowych. Nikkei225 kończy handel z ponad 2% wzrostami, a kontrakty  terminowe na S&P500 i DAX30 są kwotowane na poziomie +1,5% i 1,7%. Powyższe implikuje wg nas pozytywne otwarcie handlu w Warszawie.

Notowania indeksów (ostatnie 12-mcy)

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here