Naga MarketsKurs dolara (USD/PLN) zakończył tydzień na 3,72 złPróba podbicia na Wall Street obserwowana w ostatnich godzinach na powrót przechyliła szalę na niekorzyść dolara. Po południu ten zyskiwał już tylko wobec jena, który zaliczył dzisiaj wyraźny ruch po tym jak z Banku Japonii napłynęły sygnały o możliwych zmianach w polityce kontroli krzywej rentowności, oraz skupu aktywów już na marcowym posiedzeniu.

Kurs dolara zależny od wydarzeń na Wall Street

Na rynkach akcji mamy cały czas szum, w wyraźnie podbijany przez story wokół ekscesów forumowiczów skupionych wokół forum Reddita, którzy kontynuują wyzwanie jakie ich zdaniem mali inwestorzy detaliczni rzucili wielkim funduszom hedgingowym. To jednak generuje większą nerwowość na całym rynku, po tym jak ostatnie dni pokazały, że siła tzw. armii Reddita została przez wielu niedoceniona.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z tematów makro uwagę zwróciły dzisiaj lepsze dane nt. PKB dla Niemiec za IV kwartał, a także kolejne doniesienia redukujące możliwości Europejskiego Banku Centralnego w temacie cięć stóp procentowych. Członek EBC, Gabriel Makhlouf z Irlandii dał do zrozumienia, że jest to mało prawdopodobne, gdyż perspektywy dla gospodarki pozostają “ostrożnie” optymistyczne.

Z kolei później na rynek “wyciekły” plotki, jakoby wątek stóp procentowych miał być traktowany marginalnie, gdyż korzyści z takiego ruchu byłyby niewielkie. Jest to zaprzeczenie wobec spekulacji sprzed kilku dni, ale przede wszystkim dowód na to, że w EBC widać spore podziały wobec tego, co robić dalej i będę one narastać, jeżeli na rynek będą napływać takie dane, jak ostatnio z Niemiec. Dla euro to sygnał do umocnienia, jeżeli tylko pozwoli na to lepszy sentyment na globalnych rynkach i powróci presja na osłabienie dolara.

Wykres dzienny EURUSD

Po południu kurs EURUSD naruszył opór przy 1,2130-35. Przed nami teraz ważny poziom to 1,2176. Uwagę zwraca podbicie RSI9, który w takiej sytuacji może zmierzyć się w przyszłym tygodniu z linią trendu spadkowego.

W kwestii danych z USA to uwagę zwracają tematy inflacyjne – wskaźnik PCE Core przyspieszył w grudniu do 1,6 proc. r/r, a dochody Amerykanów wzrosły o 0,6 proc. m/m, chociaż dynamika wydatków była ujemna (-0,2 proc. m/m), ale mniej niż wcześniej….no i mamy pandemię, która redukuje możliwości wydawania pieniędzy. Ten wątek można powiązać z obserwowanym od rana wzrostem rentowności amerykańskich obligacji, które wymazały spadek po komunikacie FED w środę wieczorem.

Wykres rentowności 10-letnich Treasuries


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here