Naga Markets

 Kurs dolara (USD/PLN) wynosi 4,48 zł. Jerome Powell skutecznie straszy recesjąRynki finansowe reagują na wypowiedzi przewodniczącego Rezerwy Federalnej, który nie krył, że istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA ze względu na obecną sytuację i konieczność dalszych podwyżek stóp procentowych.

Rynki finansowe reagują na wypowiedzi szefa Fed

Jerome Powell w środowych zeznaniach przed senacką komisją ds. bankowości przyznał, że gwałtowne podwyżki stóp procentowych mogą wywołać recesję w USA. Jej uniknięcie zależy głównie od czynników pozostających poza kontrolą Fed. Innym ryzykiem jest to, że nie uda się przywrócić stabilności cen i że wysoka inflacja może zakorzenić się w gospodarce, ale celem Fed jest przywrócenie dynamiki cen do poziomu 2 proc. — dodał Powell.Przewodniczący Fed powiedział, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą odpowiednie, by tłamsić zaskakująco wysoką inflację. Kolejne niespodzianki mogą się pojawić w dalszej części roku. Dlatego też Fed będzie musiał reagować na napływające dane i zmieniające się perspektywy.

Rezerwa Federalna podniosła stopę funduszy o 75 pkt bazowych, do 1,5-1,75 proc. podczas posiedzenia w czerwcu 2022 r., zamiast początkowo oczekiwanych 50 pkt bazowych, po tym jak inflacja nieoczekiwanie przyspieszyła w zeszłym miesiącu do 41-letniego maksimum.

Konsensus rynkowy zakłada, że Rezerwa Federalna podwyższy stopy procentowe o kolejne 75 punktów bazowych w lipcu, a następnie o 50 punktów bazowych we wrześniu. Niemniej jednak jasne stwierdzenia przewodniczącego Fed skutecznie wystraszyły inwestorów na rynku surowców, a także zachęciły inwestorów na rynku obligacji.

W teorii recesyjna faza cyklu koniunkturalnego to obligacyjna faza cyklu. Wraz ze zbliżającą się recesją inwestorzy zaczynają zakładać, że stopy procentowe mogą łapać swój szczyt nieco wcześniej i tym samym rentowności obligacji mogą przestać już tak gwałtownie rosnąć. To z kolei może podnieść ceny obligacji.

Tymczasem recesja to mniejszy popyt na surowce, co może wiązać się z tym, że gdy w momencie osiągnięcia dołka na rynku obligacji szczyt może pojawić się na rynku surowców. Następnie wraz ze wzrostem cen obligacji, ceny surowców mogą spadać — tak zakłada teoria cyklu koniunkturalnego. Czy tak będzie? Tego prawdopodobnie dowiemy się w kolejnych kwartałach.

Autor poleca również:

NED

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara australijskiego złoty | pgnig cena akcji | funt pln | 11bit notowania | pge akcje | newconnect akcje | cena akcji mercator medical |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here