Kurs dolara (USD/PLN) testuje 3,97 zł, frank (CHF/PLN) kosztuje 4,14 złPolski złoty napędzany w poniedziałek światowym wzrostem apetytu na ryzyko umacnia się o 0,14% do ważonego koszyka walut i jest najmocniejszy od pierwszej połowy marca. Kurs dolara traci kolejne 0,81%, w efekcie czego USD/PLN rozpoczyna czerwiec poniżej poziomu 4 złotych, a kurs franka (CHF/PLN) testuje 4,12 zł. Sile złotówki próbuje opierać się jedynie kurs euro, chociaż EUR/PLN w poniedziałek i tak spada o 0,65%.

Finax
  • Notowania euro testują poziom 4,42 zł w trakcie poniedziałkowej sesji, korzystając nadal ze wsparcia z zeszłego tygodnia
  • USD/PLN z kolei spada na najniższe poziomy od połowy marca i melduje się w okolicach 3,97 zł
  • Funt szterling po zeszłotygodniowym zejściu w okolice 4,91 zł, utrzymuje się nad poziomem na początku czerwca
Indeks polskiego złotego. Źródło: Stooq.pl

Kurs dolara (USD/PLN) spada szóstą sesję z rzędu

Dolar amerykański w obliczu wzrostu na giełdach światowych oraz sentymentu risk-on traci pierwszego czerwca, co wykorzystuje między innymi polski złoty. Para walutowa USD/PLN spada o 0,81% i rozpoczyna nowy miesiąc poniżej psychologicznego pułapu 4 zł, testując jednocześnie maksima z lutego bieżącego roku. Wybicie obecnego poziomu otworzy drogę do dalszych zejść w kierunku 3,90 zł, a następnie okolic poniżej 3,80 zł.

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) na wykresie dzienny. Źródło: Stooq.pl

Warto zauważyć, że dolar pozostawia za sobą ważny obszar zmienności i wraca do przedziałów cenowych, w których poruszał się od lipca do początku marca.

Kurs franka również silniej w dół. CHF/PLN traci 0,7%

W trakcie poniedziałkowej sesji do poziomu zaledwie 4,12 zł chwilowo osuwał się kurs franka, pogłębiając dotychczasowe minima i testując poziomy z 13 marca. Zejście pod strefę maksimów z końca 2016 roku (ważne wsparcie) oznacza możliwość dalszej deprecjacji, między innymi w kierunku 4,10 zł, gdzie przebiega 200-okresowa średnia ruchoma.

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) na wykresie dzienny. Źródło: Stooq.pl

EUR/PLN dołącza do wyprzedaży, kurs euro korzysta jednak ze wsparcia

Po początkowej stabilizacji, w okolicach południa do spadków dołącza również kurs euro, który traci 0,6%, czyli niespełna 3 grosze do polskiego złotego. Dzienne minima zostały wyznaczone na wysokości 4,4170 zł, jednak strefę wsparcia pełnią obecnie zeszłotygodniowe dołki tuż nad poziomem 4,40 zł. Dopóki nie zostaną wybite, EUR/PLN cały czas może powracać do pułapu 4,50 zł.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dzienny. Źródło: Stooq.pl

Ewentualne zejście poniżej otworzyłoby jednak drogę do poziomów z początku bieżącego roku oraz ostatecznego wsparcia nad 4,20 zł.

Kurs funta rozgaszcza się poniżej pułapu 5 zł. GBP/PLN testuje 4,91 zł

Funt na fali majowych spadków nie miał większych problemów z wybiciem psychologicznego wsparcia na wysokości 5 złotych, zatrzymały go jednak minima z początku 2020 roku w okolicach 4,92 zł. Podobnie jak w zeszłym tygodniu para walutowa GBP/PLN nie potrafi wybić wspomnianego obszaru, który jest ostatnią blokadą przed zejściem do tegorocznych minimów, w przedziale 4,75 zł.

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) na wykresie dzienny. Źródło: Stooq.pl

Należy zauważyć, że w samym tylko maju funt tracił 5,4% do złotego, co jest najsilniejszym osunięciem od października 2016 roku.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here