Kurs dolara (USD/PLN) spada o 0,5%. Euro, funt i frank idą w jego ślady we wtorek, 19 styczniaPolski złoty po poniedziałkowej przecenie i teście najniższych poziomów w tym roku, wyraźniej odbija we wtorek korzystając między innymi z powrotu na rynek apetytu na ryzyko, umocnienia polskiej giełdy na początku tygodnia oraz ze wznowionej słabości dolara amerykańskiego. To właśnie USD/PLN osuwa się najmocniej, bo o 0,5%, a w jego ślady podążają funt, frank i euro. Sprawdź jak kształtują się kursy walut we wtorek, 19 stycznia 2021 r.

  • We wtorek euro kosztuje: 4,5306 zł, dolar 3,7366 zł, frank 4,2098 zł i funt 5,0893 zł
  • Funt traci około 0,2%, frank szwajcarski natomiast 0,15% do polskiego złotego
  • Najstabilniejsze jest euro, jednak również kontynuuje wyprzedaż i testuje poziom 4,53 zł

Kurs dolara wraca do spadków, a USD/PLN wraca pod 3,75 zł

W trakcie wtorkowej sesji to kurs dolara traci najsilniej do polskiego złotego, a notowania pary walutowej USD/PLN wracają poniżej 3,74 zł. Wybicie ważnego oporu na wysokości poziomu 3,75 zł okazało się więc ostatecznie nieudane, amerykańska waluta cofa z lokalnych szczytów będących najwyższymi od listopada.

Tak długo jak USD/PLN utrzymuje się poniżej poziomu 3,75 zł, tak długo parze walutowej nie powinna grozić dalsza i silniejsza korekta wzrostowa. Jeżeli sesja wtorkowa zamknie się w okolicach obecnych poziomów, wtedy nie można wykluczyć powrotu do spadków.

Oczywiście należy pamiętać, że Narodowy Bank Polski czujnie śledzi sytuację i jest gotowy interweniować w momencie, gdy jego zdaniem polski złoty umocni by się zbyt mocno.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs funta spada do 5,08 zł, wybicie oporu przez GBP/PLN nieudane

Pod względem dynamiki spadków drugi w kolejności we wtorek jest kurs funta szterlinga, który traci 0,2% i notowany jest po 5,08 zł. Warto zauważyć, że jeszcze pod koniec zeszłego tygodnia, para walutowa GBP/PLN testowała poziom 5,13 zł pogłębiając tegoroczne szczyty.

Makroekonomiczna niepewność utrzymująca się cały czas w Wielkiej Brytanii powoduje jednak, że funt na międzynarodowych rynkach wraca do spadków, co widać również na poniższym wykresie.

Oczywiście to polski złoty pozostaje w tym układzie słabszą walutą, jednak rozszerzenie korekty spadkowej GBP/PLN na trzeci dzień pokazuje, że funt w tym momencie również nie może liczyć na wsparcie kupujących.

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs franka (CHF/PLN) korzysta ze wsparcia na 4,20 zł

Skromniejsze spadki we wtorek notuje kurs franka szwajcarskiego, który chwilowo osuwał się w kierunku poziomu 4,20 zł w, a w momencie publikacji tego artykułu kosztuje prawie 4,21 zł i traci do PLN około 0,15%. W tym momencie poziom 4,20 zł będzie pełnił rolę ważnego wsparcia i wydaje się, że jego wybicie może być mocno utrudnione.

Szczególnie, że w przedziale 4,15 do 4,20 można spodziewać się ponownie ewentualnych interwencji walutowych ze strony banku centralnego. W związku z tym perspektywy dla CHF/PLN w kolejnych tygodniach to utrzymywanie się nad wspomnianym poziomy wsparcia i ewentualne próby ruchu w górę, nie powinny być jednak wyjątkowo silne i najprawdopodobniej zatrzymają się na wysokości poziomu 4,25 zł.

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs euro spada do 4,53 zł. EUR/PLN koryguje

Kurs euro po trzech nieudanych próbach pokonania poziomu 4,55 zł delikatnie osuwa się we wtorek i tracąc około 0,1% wraca do okolic poziomu 4,53 zł. Według rosnącej ilości analityków, EUR/PLN najprawdopodobniej nie spadnie poniżej tego poziomu i utrzymywać będzie się w wąskim zakresie cenowym właśnie pomiędzy nim, a strefą 4,56 zł.

Gdyby silniejsze usunięcia miały jednak miejsce i kurs euro ponownie testowałby okolice 4,50 zł, wtedy najprawdopodobniej Narodowy Bank Polski ponownie próbowałby operacji na otwartym rynku w celu osłabienia rodzimej waluty.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here