Naga MarketsKurs dolara (USD/PLN) rośnie do 3,67 zł, a frank (CHF/PLN) kosztuje 4,14 złW piątek notowania polskiego złotego dostały mocny cios za sprawą powrotu na rynek podwyższonej awersji do ryzyka. Wyraźnie spadła wartość indeksu BOSSAPLN, który chwilowo zszedł nawet do okolic 89 pkt., czyli najniższych poziomów od początku grudnia. Ostatecznie zamknięcie piątkowej sesji ukształtowało się wyżej, bo na poziomie 89,75 pkt., jednak początek dzisiejszej sesji także zwiastuje słabość rodzimej waluty. Notowania BOSSAPLN znajdują się obecnie pod presją podaży i poruszają się w okolicach 89,37 pkt.

Kurs złotego w dół: frank i dolar mocniej tracą

Sytuacja na rynku polskiej waluty ma ścisły związek z tym, co dzieje się na globalnych rynkach finansowych. W centrum uwagi znajduje się walka z koronawirusem – jednak tym razem, o nastrojach inwestorów decyduje nie optymizm powiązany z wprowadzeniem szczepionki na rynek, lecz pesymizm związany z rosnącą liczbą zakażeń. W kraje azjatyckie uderza już trzecia, groźna fala koronawirusa, natomiast w Wielkiej Brytanii pojawiła się bardziej zaraźliwa mutacja, która doprowadziła do obostrzeń związanych z przemieszczaniem się wewnątrz tego kraju i podróżowaniem do i z niego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Powrót do nastawienia risk-off powoduje odwrót inwestorów od walut uznawanych za bardziej ryzykowne, w tym od polskiego złotego, oraz ucieczkę w kierunku tzw. bezpiecznych przystani. W górę dzisiaj pną się notowania USD/PLN (obecnie w okolicach 3,6750) oraz CHF/PLN (dzisiaj rano w rejonie 4,1450).

Tymczasem w  dużo mniejszym stopniu zwyżka jest obserwowana na wykresie notowań EUR/PLN (które dzisiaj rano oscylują w okolicach 4,4790) za sprawą problemów Europy w walce z koronawirusem. Tym bardziej zwyżki nie widać na wykresie GBP/PLN, co oczywiście jest wyrazem niepokojącej sytuacji w Wielkiej Brytanii. Kurs GBP/PLN oscyluje w okolicach 4,9090.

Dzisiaj o godzinie 10:00 mają pojawić się w Polsce dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej, jednak prawdopodobnie pozostaną one w cieniu wydarzeń na rynku światowym.

Notowania BOSSAPLN – dane dzienneConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here