Naga MarketsKurs dolara (USD/PLN) rośnie: Biden szykuje nowy pakiet fiskalnyMieszane nastroje na rynku akcji w Azji, USD silniejszy względem EUR i JPY, ale traci do AUD i NZD. Rosną rentowności obligacji USA po doniesieniach, że pakiet fiskalny szykowany przez prezydenta-elekta Bidena będzie wart 2 bln USD.

Kurs dolara w górę, pomaga mu Joe Biden

CNN donosi, że doradcy prezydenta-elekta Bidena informują polityków w Kongresie o szykowanym pakiecie fiskalnym w wysokości 2 bln USD. Jest to znacznie więcej niż zgłaszane przez Demokratów 700 mld USD jako uzupełnienie przegłosowanego niedawno pakietu na 900 mld USD. Oczekuje się, że Biden ogłosi swoje plany wsparcia gospodarczego w dalszej części dnia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA podskoczyły o 4 pb do 1,11 proc. USD/JPY odbił z 103,85 do 104,20, EUR/USD pozostaje pod 1,2150, GBP/USD cofa się pod 1,3650.

Ale nadzieje na większe wsparcie fiskalne poprawia apetyt na ryzyko. Na FX umacniają się AUD (0,7745) i NZD (0,7190).

EUR/PLN zaczyna dzień na podwyższonych poziomach ponad 4,54 po tym, jak we wczorajszym komunikacie RPP zasygnalizowała gotowość do interwencji na rynku walutowym “w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę”.

Azjatyckie rynki akcji przejawiają mieszane nastroje z ostrożnymi wzrostami na głównych giełdach, próbując iść śladem wzrostów Nasdaq dzień wcześniej. Pomocne są też lepsze dane z Chin.

Japoński Nikkei225 wzrósł o 0,85 proc., chiński Shanghai Composite traci 0,9 proc., a koreański KOSPI jest na poziomie odniesienia.

W Chinach w grudniu eksport wzrósł o 18,1 proc. w porównaniu z oczekiwanymi 7,1. Import za to wzrósł tylko o 6,5 proc. Nadwyżka handlowa urosła do 78,17 mld USD.

We Włoszech lider partii Viva Renzi ogłosi, że wycofuje swoich ministrów z koalicji rządzącej, zagrażając rozpadowi rządu.

W USA Izba Reprezentantów zagłosowała za impeachmentem prezydenta Trumpa, drugi raz w tej kadencji, chociaż przywódca republikanów w Senacie McConnell odrzucił pomysł przeprowadzenia procesu impeachmentu przed inauguracją.

Lael Brainard z Fed powiedziała, że spodziewa się, że obecne tempo zakupów aktywów pozostanie na odpowiednim poziomie przez dłuższy czas.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here