Naga MarketsKurs dolara (USD/PLN) pokonuje 3,88 zł. Dolar najmocniejszy od 3,5 miesiącaWe wtorek kurs dolara pogłębiał kilkumiesięczne maksima w stosunku do swoich rywali na rynku walutowym Forex, ponieważ wyższe rentowności obligacji i oczekiwania szybszej normalizacji gospodarczej po pandemii w Stanach Zjednoczonych sprawiły, że inwestorzy ponownie uwierzyli w siłę USD.

  • Kurs dolara rośnie do japońskiego jena piątą sesję z rzędu i pokonuje poziom 109,00 JPY, który jest najwyższy od czerwca ubiegłego roku
  • Notowania euro schodzą chwilowo poniżej 1,185 USD, testując poziomy z listopada 2020
  • Do dolara tracą również waluty rynków wschodzących, a para walutowa USD/PLN testowała w nocy poziom 3,88 zł

Kurs dolara zyskuje od początku roku ponad 2%. Gdzie zapowiadana słabość USD?

Indeks dolara w stosunku do sześciu głównych walut wzrósł o 0,1% do 92,469, najwyższego poziomu od końca listopada, korzystając z czterech dni wzrostu z rzędu.

Te artykuły również Cię zainteresują
W stosunku do jena dolar wzrósł do 109,235 jenów, najwyższego poziomu od dziewięciu miesięcy, podczas gdy euro pozostało prawie bez zmian na poziomie 1,18530 USD, oscylując w pobliżu najniższych poziomów w tym roku.

Bezpieczny frank szwajcarski osłabił się do 0,9369 za dolara, najniższego poziomu od końca lipca, podczas gdy funt brytyjski wzrósł o 0,1% do 1,3834 dolara, po tym jak w piątek dotknął trzytygodniowego minimum na poziomie 1,3779 dolara.

Ruch w ciągu ostatnich dwóch-trzech tygodni był napędzany przez realne zyski i to jest to, co wspiera dolara. Interesujące jest to, że pomimo faktu, iż amerykańskie akcje zaczęły znosić ból rosnących rentowności, dolar/jen nadal osiąga nowe maksima. Własne korelacje ryzyka w tej parze załamały się, a realna rentowność jest na prowadzeniu – powiedział Mayank Mishra, strateg walutowy w Standard Chartered Bank w Singapurze.

Indeks dolara umocnił się o ponad 2% do tej pory w tym roku, ponieważ optymistyczne dane makroekonomiczne, w połączeniu z luźną polityką monetarną, podniosły rentowność obligacji i wywarły presję na wysoko wyceniane amerykańskie akcje technologiczne.

Wzrost indeksu USD spowodował, że tracą wyceniane w stosunku do niego aktywa rynku surowcowego. Przykładowo złoto spadło w poniedziałek do dziewięciomiesięcznego minimum, testując poziomy wyraźnie poniżej pułapu 1700 dol. za uncję.

We wtorkowym kalendarzu makroekonomicznym na inwestorów czekają informacje o prognozach PKB w strefie euro oraz raport z USA odnośnie do ropy naftowej. Źródło: Investing.com

USD, Wall Street i cały rynek czeka na podsumowanie posiedzenia Fed

Wszystkie oczy będą teraz zwrócone na dwudniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej w przyszłym tygodniu, chociaż oczekiwania, że bank centralny ogłosi znaczące zmiany w polityce po tym, jak przewodniczący Jerome Powell w zeszłym tygodniu nie wyraził zaniepokojenia wzrostem rentowności obligacji są niskie.

Rzeczą, którą rynki otrzymają od FOMC, która jest nowa, jest aktualizacja ich prognoz dotyczących inflacji, wzrostu gospodarczego i bezrobocia. Będą musieli dokonać pewnych aktualizacji, jeśli już uwzględnili niemal pewne przejście pakietu stymulacyjnego (1,9 bln dolarów). Jeśli nie wzięli tego pod uwagę, ponieważ nie jest to jeszcze prawo, wtedy nie zrobią aktualizacji i to może delikatnie zaskoczyć rynki – powiedział analityk walutowy Commonwealth Bank of Australia, Joseph Capurso.

Obligacje dalej rządzą dolarem i wpływają na rynek walut

Rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich stanęła w pobliżu jednorocznego szczytu przebitego w piątek.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA znowu testuje poziom 1,6% i jest najwyższa od ponad roku (wykres świecowy). Jak widać, automatycznie wpływa to a dynamiczne podbicie wartości dolara (wykres liniowy). Źródło: Tradingview.com

Inwestorzy obawiają się, że rentowności mogą dalej rosnąć w tym tygodniu, ponieważ rynek będzie musiał przetrawić wartą 120 mld USD aukcję 3-, 10- i 30-letnich papierów dłużnych z USA, zwłaszcza po zeszłotygodniowej aukcji o słabszych wynikach i fatalnej sprzedaży 7-letnich obligacji, która spowodowała skokowy wzrost rentowności.

Wyższe rentowności w Stanach Zjednoczonych zaczęły osłabiać waluty rynków wschodzących, które przyciągnęły fundusze uciekające przed spadkami odsetek z obligacji w Stanach Zjednoczonych.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mrc notowania | dow jons | btc kurs | mercator kurs akcji | kurs akcji mercator |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here