Naga MarketsKurs dolara (USD/PLN) podbił do 3,73 zł, euro (EUR/PLN) rośnie do 4,53 złMocny dolar na globalnych rynkach nie służy ryzykownym walutom, do których zalicza się też złoty. Mimo faktu, że po grudniowych interwencjach NBP polska waluta jest relatywnie tania i przestrzeń do potencjalnego osłabienia nie jest duża, to EURPLN wzrósł dzisiaj w okolice 4,53, a USDPLN podbił do 3,73 w ślad za spadającym EURUSD.

Kurs złotego czeka na posiedzenie RPP

W środę zaplanowane jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, ale ryzyko cięcia stóp nie jest duże – po pierwsze prezes Glapiński zapowiedział w jednym z ostatnich wywiadów, że byłoby to możliwe w przypadku ciężkiego przebiegu pandemii w Polsce i wyraźnego zacieśnienia obostrzeń, po drugie warto będzie zaczekać na marcową projekcję inflacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Po trzecie, nawet jeżeli taki wniosek zostanie złożony, to raczej nie znajdzie stosownej większości, która mogłaby go poprzeć. Po posiedzeniu nie jest przewidziana konferencja prasowa, także istnieje ryzyko, że RPP zdecyduje się w komunikacie bardziej zaakcentować większą uwagę w kwestii monitorowania kursu walutowego, co miałoby z definicji ograniczyć ryzyko nadmiernego i niepożądanego umocnienia złotego.

Dzisiaj zapowiedziano nową inicjatywę, jaką mają być comiesięczne spotkania (na razie w formie online) z akredytowanymi dziennikarzami, ale ze względu na jej moderację, ryzyko zaskoczenia czymś rynku nie jest duże. Najbliższy webinar odbędzie się w ten piątek.

Wykres dzienny USDPLN
Wykres dzienny EURPLNConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here