Naga MarketsKurs dolara (USD/PLN) osłabił się 2 proc. do złotego w 2020 roku. Euro i frank zyskały ponad 7%, a GBP/PLN znalazł się niecały 1 proc. na plusie
Polski złoty statystyki za 2020 rok

2020 rok nie należał do najlepszych w wykonaniu polskiego złotego. Pierwsze miesiące przyniosły wyraźną przecenę złotówki, co było skutkiem pandemii koronawirusa. Załamanie na rynku akcji doprowadziło do odpływu kapitału także z rynku walut wschodzących. Pomimo, że kolejne miesiące odreagowanie, ostatecznie w skali ostatnich 12 miesięcy polski złoty umocnił się jedynie w stosunku do dolara amerykańskiego, natomiast w stosunku do euro, franka i funta – PLN stracił.

  • Pandemia koronawirusa wpłynęła znacząco na kursy polskiego złotego względem głównych walut w 2020 roku 
  • Polski złoty umocnił się w 2020 roku do jednie dolara amerykańskiego
  • USD/PLN przecenił się około 2% w ciągu ostatnich 12 miesięcy
  • Złotówka straciła jednak w ujęciu do euro, franka i funta
  • Kursy EUR/PLN i CHF/PLN wzrosły ponad 7%
  • GBP/PLN zakończył rok niecały 1 proc. wyżej
Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 3,7090 zł 31.12.2020, godzina 15:00
Kurs euro EURPLN 4,5530 zł 31.12.2020, godzina 15:00
Kurs funta GBPPLN 5,0630 zł 31.12.2020, godzina 15:00
Kurs franka CHFPLN 4,2120 zł 31.12.2020, godzina 15:00

Kurs dolara stracił do polskiego złotego w 2020 roku

Ten rok nie należał do udanych w wykonaniu polskiego złotego. Patrząc na główne pary walutowe, ostatecznie polski złoty umocnił się jedynie w stosunku do dolara amerykańskiego. Natomiast funt, euro i frank zyskały do PLN.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dolar amerykański, który tracił w 2020 roku na całej linii, osłabił się około 2% w stosunku do naszego polskiego złotego. Analitycy dużych banków są zgodni i uważają, że negatywny sentyment na USD będzie kontynuowany w przyszłym roku.

Wykres USD/PLN
Kurs dolara osłabił się do złotego w 2020 roku

Patrząc technicznie na wykres tygodniowy, cały czas możemy mówić o tendencji spadkowej. Wydaje się, że dopiero przekroczenie strefy oporowej przy 3,79 zł byłoby sygnałem do wykonania większych wzrostów. Warto jednak zauważyć, że kolejny opór wypada przy 3,89 zł, a ostateczna bariera podażowa znajduje się w rejonach okrągłego poziomu 4 zł.

Kurs euro umocnił się ponad 7% do złotego

W 2020 roku kurs euro umocnił się ponad 7% do złotego, a sytuacja techniczna wciąż faworyzuje rynkowe byki. Jeśli spojrzymy na interwał W1, kurs EUR/PLN pozostaje w tendencji wzrostowej. Kluczowym oporem pozostaje strefa przy 4,63 zł, która niemal została przetestowana w ostatnich dniach. Jej pokonanie otworzy drogę do dalszych wzrostów. Przypomnijmy, że w 2009 roku za 1 euro trzeba było płacić nawet 4 złote i 90 groszy, dlatego też miejsca do ewentualnych wzrostów jest sporo.

Wykres EUR/PLN
Euro wyraźnie zyskało do PLN w tym roku

Kurs franka CHF/PLN niemal 8% na plusie w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Frank szwajcarski poradził sobie najlepiej wśród omawianych 4 głównych walut. CHF umocnił się prawie 8% wobec polskiego złotego w ostatnich 12 miesiącach. Patrząc na wykres pary walutowej CHFPLN, notowania zdołały wrócić do środka szerokiego kanału wzrostowego, co przemawia za dalszym ruchem w górę.

Wykres CHF/PLN
Kurs franka umocnił się znacząco do złotego w 2020 roku

Jeżeli kurs zdoła utrzymać się powyżej poziomu 4,20 zł, możliwy będzie atak na opór przy 4,33 zł, skąd niewiele już brakuje do ataku na historyczne maksima, kore zostały ustanowione w 2015 roku. Kluczowym wsparciem w średnim terminie pozostaje z kolei strefa przy 4,05 zł, dopiero w przypadku jej pokonania może pojawić się sygnał do większej przeceny.

Kurs funta brytyjskiego kończy rok powyżej 5 zł, niecały jeden procent na plusie

Po zawirowaniach związanych z umowa handlową odnośnie Brexitu, a także pandemią koronawirusa, kurs funta brytyjskiego wobec złotego ostatecznie kończy 2020 rok na niecałym 1% plusie. W trakcie ostatnich 12 miesięcy mogliśmy obserwować sporą zmienności i dość szarpane ruchy, być może po osiągnięcia porozumienia między Wielką Brytanią, a Unią Europejską sytuacja na parach z GBP będzie łatwiejsza do określenia po Nowym Roku.

Wykres GBP/PLN
Kurs funta umocnił się do złotego w 2020 roku

Patrząc na aktualną sytuację techniczną na parze walutowej GBP/PLN, ten rok przyniósł sporą zmienność i brak określonego kierunku. W skali 12 miesięcy funt znalazł się na plusie, jednak to czy po nowym roku zobaczymy dalszy ruch w górę, czy przecenę jest rudne do oszacowania. Przed końcem roku kurs ponownie wybił się powyżej psychologicznej bariery przy poziomie 5 zł, co może faworyzować kupujących.

Patrząc na interwał W1, kluczowym oporem pozostaje strefa przy 5,1650 zł. W przypadku jej wybicia, wzrosty mogą przybrać na sile. W przeciwnym razie, ponowne odbicie się w tym miejscu będzie oznaczać utrzymanie się kursu w szerokiej konsolidacji.

Zachęcamy także do zapoznania się z prognozami na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here