Kurs dolara (USD/PLN) najwyżej od listopada, euro i frank w górę. Poniedziałek, 18 styczniaPolski złoty testuje w poniedziałek najniższe poziomy od 31 grudnia 2020 roku. Co prawda osunięcie PLN na początku nowego tygodnia nie jest bardzo silne w stosunku do głównych konkurentów na rynku walutowym, rozszerza jednak korektę spadkową o czwarty dzień z rzędu. Deprecjacja jest między innymi reakcją na piątkową konferencję prasową prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, który potwierdzał możliwość wprowadzenia ujemnych stóp procentowych w Polsce, jeżeli pojawi się taka konieczność oraz prowadzenia dalszych interwencji na rynku walutowym w celu osłabienia złotego.

  • Kursy walut w poniedziałek, 18 stycznia 2021 roku, kształtują się następująco: euro kosztuje 4,5412 zł, dolar 3,7620 zł, frank 4,2273 zł i funt 5,0974 zł
  • Kurs dolara testuje najwyższe poziomy od końca listopada, procentowe w poniedziałek do złotego najsilniej rośnie jednak frank szwajcarski
  • W tyle pozostaje jedynie funt szterling, słaby również na rynkach międzynarodowych

Kurs franka (CHF/PLN) w górę, utrzymuje się nad 4,22 zł

Kurs franka szwajcarskiego rośnie najsilniej do polskiej złotówki w poniedziałek umacniając się o ponad 0,2%. Kurs wymiany pary walutowej CHF/PLN to w tym momencie ponad 4,22 zł, czyli najwięcej od prawie trzech tygodni. W momencie, gdy frank utrzymuje się nad poziomem 4,20 zł, nie można wykluczyć, że notowania będą rosły między innymi w kierunku poziomu 4,25 zł, gdzie znajduje się kolejna ważna strefa oporu.

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Dolar amerykański najwyżej od listopada. USD/PLN kosztuje 3,76 zł

Kurs dolara kontynuuje umocnienie na międzynarodowych rynkach, co widać również w stosunku do polskiego złotego. Co prawda w momencie publikacji tego artykułu zyski pary walutowej USD/PLN wynoszą w poniedziałek trochę ponad 0,1% i dolar kosztuje 3,76 zł, to w trakcie porannych godzin handlowych za jednego USD chwilowo płacono ponad 3,77 zł, co było najwyższą wartością od końca listopada. Od styczniowych dołków USD/PLN rośnie już o kilkanaście groszy i obecny rozkład sił sugeruje, że korekta wzrostowa raczej nie ulegnie szybkiemu zatrzymaniu.

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs euro w górę w poniedziałek, EUR/PLN blokowany jednak przez 4,55 zł

Kurs euro również próbuje rosnąć w poniedziałek, jednak trzecią sesją z rzędu odbija się od poziomu 4,55 zł, który w tym momencie jest główną strefą oporu. Rolę kluczowego wsparcia dla pary EUR/PLN odgrywa natomiast poziom 4,50 zł, który według analityków polskich instytucji finansowych jest jednocześnie progowym poziomem wywołującym interwencję Narodowego Banku Polskiego.

W związku z tym ciężko zakładać, że kurs euro będzie w najbliższych tygodniach lub nawet miesiącach spadał poniżej poziomu 4,50 zł. Analitycy Pekao są zdania, że obecnie powinien utrzymywać się przedział cenowy pomiędzy 4,53 a 4,56 zł. Jego ewentualne wybicie otworzy drogę do poziomu 4,60 zł, gdzie euro znajdowało się pod koniec ubiegłego roku.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs funta spada poniżej 5,10 zł. GBP/PLN w korekcie

W odwrocie do polskiego złotego w poniedziałek znajduje się jedynie kurs funta szterlinga, który traci około 0,1%. Para walutowa GBP/PLN notowana jest w tym momencie poniżej poziomu 5,10 zł i odbija od zeszłotygodniowy szczytów wyznaczonych na wysokości poziomu 5,12 zł.

Kurs funta na początku nowego tygodnia jest słaby nie tylko do polskiego złotego, ale również do większości walut gospodarek rozwiniętych, co wywołane jest gorszymi danymi makroekonomicznymi napływającymi z Wysp oraz utrudnieniami handlowymi które pojawiły się po Brexicie, pomimo faktu, że Unia Europejska oraz Bruksela zawarły wstępne porozumienia, które miałem ułatwić swobodny przepływ towarów i usług.

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here