Kurs dolara (USD/PLN) najmocniej w górę. W poniedziałek rośnie również euro, funt i frankPiątkowa korekta na amerykańskiej giełdzie i podbicie wyceny dolara amerykańskiego spowodowały, że ryzykowniejsze aktywa, w tym polski złoty, nie cieszą się w tym momencie zainteresowaniem zagranicznych inwestorów, przez co PLN traci w poniedziałek. Dolar odbija o 0,8%, a o około 0,3% rosną kurs euro, funta szterlinga oraz franka szwajcarskiego.

  • Kursy walut w poniedziałek, 11 stycznia 2021 roku: euro kosztuje 4,5234 zł, dolar 3,7188 zł, frank 4,1774 zł i funt 5,0182 zł
  • Najsilniej w poniedziałek rośnie kurs dolara, który korzysta z powrotu na rynek chwilowej awersji do ryzyka
  • Po stronie przegranych oprócz walut rynków wschodzących wyróżnia się również funt szterling

Kurs dolara liderem poniedziałkowych wzrostów. USD/PLN kontynuuje odbicie

Awersja do ryzyka i napędzany przez nią kurs dolara powoduje, że polski złoty traci na początku nowego tygodnia. Para walutowa USD/PLN rośnie o ponad 0,8% i za jednego dolara płaci się w poniedziałek około 3,72 zł. Na międzynarodowych rynkach odbija od niemal trzyletnich dołków, natomiast w stosunku do polskiego złotego od lokalnych minimów nad poziomem 3,65 zł.

Dla kursu dolara w tym momencie najistotniejsze jest zamknięcie się powyżej poziomu 3,70 zł. Jeżeli to się uda, wtedy po raz kolejny para walutowa USD/PLN będzie miała możliwość podejścia powyżej poziomu 3,75 zł, a to otwiera drogę do dalszych wzrostów. Dopóki jednak cena znajduje się poniżej, głównym scenariuszem jest utrzymująca się presja spadkowa na dolara amerykańskiego.

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs funta szterlinga (GBP/PLN) nad poziomem 5 zł

Polski złoty traci w poniedziałek razem ze wszystkimi walutami rynków wschodzących, w związku z czym osuwa się również do ogólnie słabego na początku nowego tygodnia funta szterlinga. GBP/PLN kosztuje dzisiaj niecałe 5,02 zł, utrzymując się powyżej ważnej psychologicznej granicy 5 zł. Kurs funta nad tym poziomem ma przynajmniej teoretyczną szansę na silniejsze wzrosty i powrotny ruch w kierunku poziomu 5,13 zł, przed niż przed od końcówki grudnia.

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs franka nadal w potrzasku. CHF/PLN kosztuje 4,17 zł

W tendencję spadającego złotego wpisuje się również kurs franka, który w poniedziałek kosztuje 4,17 zł i rośnie o 0,25%. Sytuacja techniczna pary walutowej CHF/PLN nie ulega jednak większej zmianie, a poziom 4,15 zł nadal pozostaje istotną strefą wsparcia. Jej wybicie pozwoliłoby na silniejszą korektę spadkową, między innymi w kierunku głównego wsparcia na wysokości poziomu 4,10 zł. Tak długo jak cena utrzymuje się jednak powyżej, kurs franka ma szansę na wyraźniejsze odbicie i ponowny ruch w kierunku poziomów nad 4,20 zł.

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs euro również w górę, a EUR/PLN testuje 4,52 zł

Do złotego w poniedziałek odbija również kurs euro, który umacnia się o 0,3% i utrzymuje powyżej 4,52 zł.  Para walutowa EUR/PLN od początku roku przemieszcza się w wąskim kanale zmienności, którego dolne ograniczenie stanowi poziom 4,50 zł, natomiast górne ograniczenie poziom 4,55 zł.

Zdaniem analityków właśnie w tym przedziale euro powinno poruszać się co najmniej do połowy bieżącego tygodnia, kiedy RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Chociaż do tej pory mogło się wydawać, że stopy procentowe w Polsce nie ulegną zmianie, to ostatnie wypowiedzi przedstawicieli banku centralnego sugerują, że chcieliby zobaczyć niższy poziom stóp i słabszego złotego.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here