Kurs dolara (USD/PLN) liderem wzrostów we wtorek. Euro, funt i frank idą w jego śladyKurs złotego osuwa się we wtorek do wszystkich głównych konkurentów na rynku walutowym i testuję najniższe poziomy od dwóch tygodni. Najmocniej rośnie kurs dolara (USD/PLN), a w jego ślady podążają euro (EUR/PLN) oraz frank (CHF/PLN). Słabiej rośnie funt szterling (GBP/PLN) jednak również się umacnia i utrzymuje nad poziomem 5,12 zł.

Finax
  • Kursy walut we wtorek, 26 stycznia 2021 roku, prezentują się następująco: euro kosztuje 4,5504 zł, dolar 3,7526 zł, frank 4,2189 zł i funt 5,1215 zł
  • Dolar jest najsilniej rosnącą walutą wśród pieniędzy gospodarek rozwiniętych i zyskuje najmocniej również w stosunku do polskiego złotego
  • Aprecjacja (wzrost wartości) nie omija również pozostałych głównych walut w stosunku do złotego, a euro, frank i funt cały czas korzystają z ważnych stref wsparcia

Kurs dolara (USD/PLN) rośnie najsilniej i pokonuje 3,75 zł

Podczas wtorkowej sesji, to kurs dolara amerykańskiego najsilniej rośnie w stosunku do polskiego złotego, potwierdzając swoją dominację na całym rynku walutowym. Para walutowa USD/PLN umacnia się o niemal 0,4%, a za dolara płaci się już ponad 3,75 zł, czyli najwięcej od około dwóch tygodni.

Jeżeli parze z dolarem amerykańskim uda się zamknąć powyżej tego poziomu, wtedy nie można wykluczyć dalszych wzrostów i próby ponownego podejścia pod styczniowe szczyty, które wypadają na wysokości poziomu 3,77 zł.

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs franka testuje 4,22 zł. CHF/PLN stabilny i mocny

Oprócz dolara amerykańskiego do polskiej złotówki we wtorek zyskuje również kurs franka szwajcarskiego. Para walutowa CHF/PLN rośnie o ponad 0,2%, a frank kosztuje prawie 4,22 zł, co również jest najwyższą wyceną od około dwóch tygodni.

Od strony technicznej na wykresie nie zmienia się zbyt wiele i poziom 4,20 zł nadal pełni rolę istotnego poziomu wsparcia. Zdaniem analityków para walutowa CHF/PLN nie powinna być podatna jednak na większą zmienność i próby silniejszych wzrostów może blokować poziom lokalnych szczytów wyznaczonych w okolicach 4,23 zł w pierwszej części miesiąca.

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs euro testuje 4,55 zł. Czy EUR/PLN pokona opór?

Podobno dynamikę wzrostów co frank szwajcarski prezentuje dzisiaj również kurs euro, który walczy ze strefą 4,55 zł i rośnie o ponad 0,2%. Wspomniany poziom na wykresie EUR/PLN od początku miesiąca pełnił rolę ważnego oporu i do tej pory nie udało się go pokonać.

Gdyby scenariusz ten się zrealizował, wtedy euro otworzyłoby sobie drogę do dalszych i zdecydowanie silniejsze wzrostów. Analitycy polskich banków są jednak zgodni, że euro na przestrzeni kolejnych tygodni powinno utrzymywać się w dotychczasowym przedziale zmienności, czyli pomiędzy poziomem 4,55 zł oraz poziomem 4,50 zł, który z kolei jest istotnym z punktu widzenia potencjalnych interwencji polskiego banku centralnego.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Funt z najskromniejszym wzrostem, GBP/PLN utrzymuje się jednak nad 5,12 zł

Najmniejszą dynamikę wzrostu w podczas wtorkowej sesji prezentuje kurs funta szterlinga, ten jednak również zyskuje do polskiej złotówki. Dzisiaj para walutowa GBP/PLN kwotowana jest powyżej poziomu 5,12 zł, czyli najwyżej od około tygodnia.

Tak jak frank szwajcarski korzysta ze wsparcia na wysokości poziomo 4,20 zł, tak samo funt szterling korzysta z poziomu 5,10 zł, który od pierwszej połowy stycznia zapewnia mu istotną poduszkę bezpieczeństwa, broniąc przed potencjalnymi spadkami.

Dla kupujących jest to też platforma do potencjalnego wybicia i próby ruchu w górę. Lokalne szczyty nie przekraczają jednak poziomu 5,14 zł i niewiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie uda się je pokonać.

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here