Kurs dolara (USD/PLN) jako jedyny odbija w czwartek. Euro, frank i funt w dółPolski złoty umacnia się na rynku walutowym do swoich głównych konkurentów 4. dzień z rzędu i w czwartek testuje najwyższe poziomy od około dwóch tygodni. Tracącymi do złotówki 7 stycznia 2021 roku są kurs franka szwajcarskiego (CHF/PLN) oraz kurs euro (EUR/PLN) które osuwają się o około 0,4%. W tym samym czasie kurs funta (GBP/PLN) balansuje na granicy okrągłego poziomu 5 zł, natomiast dolar (USD/PLN) stara się odrabiać część ostatnich strat, które zamknęły jego indeks na najniższe poziomy od początku 2018 roku.

  • Kurs franka oraz euro mocniej tracą w czwartek, między innymi ze względu na umocnienie dolara
  • W poranek mocno osuwał się również funt szterling, w okolicach godzin południowych powraca jednak do psychologicznego poziomu 5 zł

Kurs euro w dół o 0,4%. EUR/PLN testuje poziom 4,50 zł

Kurs euro, który zazwyczaj należy do najspokojniejszych w stosunku do polskiego złotego, notuje w ostatnich dniach bardzo dynamiczną korektę. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku za jedno euro płacono chwilowo powyżej 4,60 zł, natomiast w trakcie czwartkowej sesji para walutowa EUR/PLN testowała poziomy poniżej 4,50 zł.

W momencie publikacji tego artykułu euro odrabia część porannych strat i kurs wynosi 4,51 zł, nie zmienia to jednak faktu, że europejska waluta nadal traci dzisiaj do złotego 0,4%. Na razie nie wydaje się, że poziom 4,50 uda się łatwo wybić, o czym świadczą między innymi ostatnie interwencje walutowe polskiego banku centralnego.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs frank (CHF/PLN) z testem wsparcia 4,15 zł

Podobną dynamiką spadków co euro prezentuje również kurs franka. Na wykresie pary walutowej CHF/PLN, podobnie jak na powyżej opisywanym wykresie pary walutowej EUR/PLN, widać było test ważnej strefy wsparcia. W przypadku franka szwajcarskiego był to poziom 4,15 zł, po którego próbie wybicia frank odbijał w kierunku 4,16 zł około 0,4%.

Analitycy nie spodziewają się jednak wzmożonego osłabienia franka szwajcarskiego w styczniu, a przed posiedzeniem Narodowego Banku Polskiego notowania powinny utrzymywać się w przedziale 4,15 zł oraz 4,25 zł.

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Funt szterling powraca do poziomu 5 zł. GBP/PLN stabilny po porannych spadkach

Kurs funta szterlinga przez chwilę znajdował się w czwartek na wysokości poziomu 4,97 zł, jednak w momencie publikacji artykułu powraca do psychologicznego wsparcia na wysokości poziomu 5 zł. Para walutowa GBP/PLN drugi dzień z rzędu próbuje jednak naruszyć ten istotny poziom, którego ewentualne wybicie otworzyłoby drogę do silniejszych spadków.

Ważne poziomy wsparcia dla funta szterlinga wypadają na wysokości 4,95 oraz 4,90 zł. Główne wsparcie, to natomiast dołki z grudnia, tuż nad poziomem 4,80 zł.

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs dolara jako jedyny zyskuje do polskiej złotówki. USD/PLN odbija o 0,2%

Dolar amerykański jako jedyny zyskuje do polskiej złotówki w trakcie czwartkowej sesji wśród wszystkich opisywanych par walutowych. Kurs USD/PLN odbija o około 0,2%, a korekta napędzana jest chwilowym powrotem ryzyka na rynek oraz odbiciem indeksu dolara, czyli wartości amerykańskiej waluty do warzonego koszyka walut, od dołków z 2018 roku.

Wczorajsze spadki na amerykańskiej giełdzie wywołane wtargnięcie protestujących do budynku Kapitolu spowodowały, że krótkoterminowo inwestorzy znowu potraktowali dolara jako bezpieczną przystań. W długim terminie ten skazany jest jednak na spadki i powinien silniej tracić do euro oraz do polskiego złotego na przestrzeni całego roku.

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here