Naga MarketsKurs dolara USD/PLN i funt GBP/PLN trudne jesienią, sądzi Marek Rogalski
Marek Rogalski, DM BOŚ

Trudna, ale nie dramatyczna. Tak zdaniem Marka Rogalskiego, głównego analityka DM BOŚ, wyglądała będzie jesień oraz ostatnie miesiące 2020 roku dla polskiego złotego. W rozmowie z Comparic.pl sugeruje, że warto obserwować zmiany cenowe w stosunku do dolara (USD/PLN) oraz funta (GBP/PLN), a sam szterling może być najciekawszą walutą kolejnych miesięcy w związku z nierozwiązaną kwestią porozumienia w sprawie kluczowych kwestii Brexitu.

  • Marek Rogalski odpowiada na pytanie dotyczące polityki pieniężnej EBC i Fed-u oraz jak na wypowiedzi bankierów centralnych może reagować eurodolar
  • W rozmowie również o Brexicie, Nasdaqu i perspektywach stojących przed polskim złotym
  • Marek Rogalski będzie uczestnikiem panelu dyskusyjnego podczas konferencji online ABC Inwestowania

Comparic.pl: EBC w trakcie ostatniego posiedzenia nie poszedł w ślady Fed-u i nie zmieniał swojego podejścia do polityki pieniężnej. Jednocześnie stwierdzał, że będzie bacznie przyglądał się zmianom kursowym euro. Jak może wpływać to na wspólną walutę w przyszłych tygodniach i jakie są prognozy dla pary walutowej EUR/USD?

Marek Rogalski: Takie sformułowania o sile euro mogą być czymś nowym teraz, ale w przeszłości, którą ogarniam zawodowo (dobre kilkanaście lat) miały już miejsce. I rynek zwyczajnie się przyzwyczaił do tego typu prób werbalnej interwencji. EBC ma niewiele możliwości, aby samemu odwrócić trend. Euro jest zakładnikiem korzystnego sentymentu na rynkach i przede wszystkim słabego dolara.

Niemniej nie sądzę, aby rynek w najbliższych tygodniach dokonał mocnego wybicia EURUSD ponad 1,20. Dolarowi mogą pomóc gorsze nastroje na rynkach w kontekście rosnącego ryzyka związanego z drugą falą pandemii, a także zamieszanie związane z listopadowymi wyborami. W dłuższym okresie amerykańska waluta pozostanie jednak słaba. Wpływ na to będą mieć rosnące obawy związane z ogromnym zadłużeniem USA i deficytem budżetowym.

C.pl: W przypadku rynku giełdowego media ekonomiczne informowały o jednej z najszybszych korekt indeksu Nasdaq w historii, który tracił w przeciągu trzech sesji ponad 10%. Czy Wall Street ma powody do obaw albo była to jedynie chwilowa realizacja zysków?

M. R.: Szybkie korekty cechują rozgrzane rynki, a takim jest ostatnio modny sektor technologiczny w USA. Może być to początek większej zmienności, jaka pojawi się na jesieni. Inwestorzy staną się bardziej selektywni w wyborze spółek, a argumentem za nieraz ślepym kupowaniem akcji nie będzie wyłącznie ultra-luźna polityka FED.

C.pl: Brexit ponownie znalazł się na językach inwestorów, a brak porozumienia pomiędzy UE i UK powoduje załamanie funta szterlinga. W stosunku do euro spadał na trzymiesięczne minima, tracąc również do dolara. Jakie perspektywy czekają GBP w najbliższym czasie?

M. R.: Uważam, że premier Boris Johnson gra bardzo ostro. W teorii gier jest takie określenie – chicken game – totalna konfrontacja, na której tracą wszyscy – kwestia tylko ile. Przede wszystkim jest to utrata wzajemnego zaufania obu stron.

Bezumowny Brexit jest bardzo prawdopodobny, bo Unia Europejska nie pójdzie na ustępstwa obawiając się historycznych precedensów. Funta może, zatem czekać dość burzliwy okres. Uważam, że może być to jedna z ciekawszych walut na FX w najbliższych miesiącach.

MAREK ROGALSKI ZAPRASZA NA ABC INWESTOWANIA – ZAPISZ SIĘ ZA DARMO

C.pl: Jeżeli miałby Pan prognozować wartość złotego do czterech głównych walut pod koniec 2020 roku to jakie byłyby to wartości?

M. R.: Myślę, że złoty wystarczająco odreagował w ostatnie wakacje i wtedy znalazł swój sufit. Jesień może być trudna, ale nie dramatyczna. Najciekawsze pary to USDPLN i GBPPLN. Osobiście wolę reagować na bieżąco niż trzymać się konkretnych poziomów.

C.pl: Który instrument Pana zdaniem w najbliższej przyszłości może oferować ciekawe okazje inwestycyjne? Czy będzie to któryś z surowców, para walutowa, a może indeks giełdowy?

M. R.: Z walut to zerkajmy na funta – tu może być bardzo ciekawie. Z surowców obserwowałbym miedź, która jest dobrym barometrem globalnej koniunktury. Na rynkach akcji warto się zastanowić, co kryje się za słabością chińskich aktywów (tylko trudne relacje z USA?).

Marek Rogalski będzie jednym z uczestników konferencji online ABC Inwestowania, która odbędzie się 18-19 września 2020 roku. Weźmie udział w panelu dyskusyjnym: Trendy na rynkach akcji i walut w końcówce 2020 roku razem z Przemysławem Kwietniem (XTB), Bartoszem Sawickim (TMS Brokers) oraz Dawidem Augustynem (FX MAG).

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here