Naga MarketsKurs dolara (USD/PLN) i euro (EUR/PLN) czeka na ważne dane w nowym tygodniuW Brukseli zaczyna się szczyt przywódców Unii Europejskiej. Debatują oni nad długoterminowym budżetem, a także nad planem powołania i podziału funduszu pomocowego dla europejskiej gospodarki.

Od ustaleń polityków mogą zależeć notowania euro oraz sentyment na europejskich giełdach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro i szczyt unijny

Plan Komisji Europejskiej dotyczący funduszu naprawczego w wysokości 750 mld EUR został nieco zmieniony przez Radę Europejską, ale wniosek, który jest obecnie przedmiotem negocjacji, nie różni się istotnie od planu Komisji. Głównymi przeciwnikami zawartych założeń są w tym momencie Niderlandy, Dania, Szwecja i Austria, którym nie do końca podoba się to, jak będą obciążone wydatkami. Krajem, który chce jak najszybciej przeforsować obecny projekt, wydają się Niemcy. Rezultat unijnego szczytu może być jednym z ważniejszych wydarzeń dla gospodarki europejskiej, euro oraz indeksów giełdowych.

Z punktu widzenia danych makroekonomicznych przyszły tydzień może być relatywnie spokojny, jeśli chodzi o publikacje ze Stanów Zjednoczonych. Pojawią się jednak m.in. ciekawe dane dotyczące rynku nieruchomości. Rekordowo niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych sprawia, że ew. zakup nieruchomości staje się bardziej przystępny, co po zniesieniu restrykcji może prowadzić do ogromnego popytu. Wskazują na to również dane dotyczące liczby wniosków o kredyt hipoteczny. Ożywienie na rynku mieszkaniowym z kolei to zazwyczaj zwiększony popyt na wyposażenie domu i meble, sprzęt ogrodniczy i materiały budowlane. W szerokim zakresie może to wspierać pobudzenie amerykańskiej gospodarki, zmagającej się z drugą falą COVID-19.

W piątek, 24 lipca zostaną opublikowane wskaźniki PMI za lipiec zarówno dla Europy, jak i USA. Dane mogą pokazać, jak wygląda trwałość odbicia w aktywności gospodarczej po zniesieniu restrykcji i rozluźnieniu obostrzeń.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here