Kurs dolara (USD/PLN) funt (GBP/PLN) największymi przegranymi w poniedziałek, 4 stycznia 2021 r.Polska złotówka zyskuje do zagranicznych walut w poniedziałek ponad 0,1% i odbija od dwumiesięcznych dołków. Pomimo interwencji Narodowego Banku Polskiego (NBP), PLN próbuje odrabiać straty, w efekcie czego 4 stycznia kurs dolara (USD/PLN) traci 0,9%, funt (GBP/PLN) osuwa się o 0,8%, a frank (CHF/PLN) i euro (EUR/PLN) tracą około 0,3%. Sprawdź, jak kształtują się kursy walut podczas pierwszej pełnej sesji nowego roku.

  • W poniedziałek, 4 stycznia 2021 roku, kursy walut kształtują się następująco: euro kosztuje 4,5494 zł, dolar 3,7001 zł, frank 4,2052 zł i funt 5,0631 zł
  • Kurs dolara jest najsłabszym na początku nowego roku na rynku walutowym i kontynuuje swój trend spadkowy
  • Mocniej w nowym tygodniu traci również funt szterling, który idzie w ślady USD

Kurs złotego próbuje odbijać pomimo dużej aktywności NBP na rynku Forex

Po silnej wyprzedaży polskiego złotego przed końcem 2020 roku, która była wywołana interwencją walutową NBP, polski złoty podczas pierwszej sesji nowego roku wyraźnie odbija do zagranicznych konkurentów.

Najsilniejsze wzrosty są obserwowane względem dolara amerykańskiego oraz funta szterlinga, złotówka umacnia się jednak również do franka szwajcarskiego oraz do euro. Tym samym polski złoty zostawia w tyle zeszłotygodniowe dołki, które pokrywały się z najniższymi poziomami od początku listopada.

Dolar traci najsilniej. Kurs USD/PLN spada o 0,9%

Kurs dolara amerykańskiego jest najmocniej tracącym do polskiej złotówki w poniedziałek, 4 stycznia 2021 roku. Po zeszłotygodniowym teście poziomów powyżej 3,75 zł, para walutowa USD/PLN mocniej się osuwa i na początku nowego roku traci trzy grosze, spadając do poziomu 3,70 zł.

Procentowa strata wynosi 0,9% i pokazuje wyraźne odrzucenie lokalnych szczytów testowanych jeszcze w 2020 roku. Od strony technicznej jak na razie sytuacja dolara amerykańskiego do polskiego złotego nie ulega większej zmianie więc presja na sprzedaż USD powinna nadal się utrzymywać.

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs funta także dynamicznie w dół. GBP/PLN jednak utrzymuje wsparcie

Równie dynamiczne spadki co dolar amerykański notował również kurs funta szterlinga. W zeszłym tygodniu para walutowa GBP/PLN przez chwilę poruszała się tuż pod poziomem 5,15 zł, jednak nowy tydzień i nowy rok przynosi korektę o 0,8%.

W związku z tym w poniedziałek kurs funta traci niemal 4 gr i spada do poziomu 5,06 zł. Para walutowa GBP/PLN utrzymuje się jednak nad poziomem 5,05 zł, który stanowi obecnie rolę ważnego wsparcia i pokrywa się ze szczytami z drugiej połowy listopada. Jeżeli sprzedający nie zepchną funta szterlinga poniżej tego poziomu, wtedy nie można wykluczyć ponownych prób wzrostów.

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Frank traci do złotego. Kurs CHF/PLN balansuje na poziomie 4,20 zł

Kurs franka szwajcarskiego podobnie jak funt i dolar w miniony czwartek notował bardzo silne podbicie, jednak jeszcze tego samego dnia zostało skorygowane. Para walutowa CHF/PLN przed chwilą kosztowała 4,26 zł, jednak w poniedziałek powraca w okolice poziomu 4,20 zł. W momencie publikacji artykułu kurs franka traci do złotego 0,3%, jednak na początku dnia spadki były silniejsze i frank poruszał się w okolicach poziomu 4,18 zł.

W tym momencie CHF/PLN znajduje się w nowym przedziale zmienności, którego granicznymi poziomami są właśnie 4,20 oraz 4,25 zł, Wybicie z tego obszaru dołem otwiera drogę do zejścia ponownie w okolice 4,15 zł, natomiast wybicie górą zwiększa prawdopodobieństwo ponownego podejścia do 4,35, gdzie frank znajdował się pod koniec października ubiegłego roku.

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs euro najspokojniejszy, EUR/PLN jednak traci

Jak zwykle najspokojniejszy w zestawieniu pozostaje kurs euro, który do polskiego złotego traci w poniedziałek 0,25% i balansuje na granicy poziomu 4,55 zł. Co prawda rankiem notowania chwilowo usuwały się do poziomu 4,52 zł, jednak europejska waluta odrobiła część straty.

EUR/PLN w miniony czwartek chwilowo znajdowała się powyżej poziomu 4,60 zł i korekta na wykresie jest niezaprzeczalnie wyraźna, jednak tak długo jak poziom 4,55 zł będzie pełnił rolę wsparcia, tak długo kurs euro będzie utrzymywał się na dwumiesięcznych szczytach, z możliwością próby realizacji dalszych wzrostów.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here