Naga MarketsKurs dolara (USD/PLN) czeka na dane, funt zależny od BrexituPo obu stronach Atlantyku negocjatorzy spędzą weekend na szukaniu porozumienia – w sprawie brexitu i pakietu fiskalnego. Sukcesy w obu kwestiach mogą być ostatnimi impulsami do poderwania ryzykownych aktywów, zanim rynki obejmie okołoświąteczny marazm. Publikacje makro powinny zejść na dalszy plan, gdyż bardziej niż raporty historyczne liczą się oczekiwania poprawy ożywienia w przyszłym roku z pomocą szczepionki.

  • Przyszły tydzień: pakiet fiskalny USA, indeksy zaufania konsumentów, dochody/wydatki Amerykanów, brexit

Kursy walut czekają na ważne dane z rynku

W USA negocjacje pakietu pomocowego zostały przeciąganie na weekend. Kongresmeni skupili wysiłki na wypracowaniu krótkoterminowej rezolucji budżetowej, by od jutra nie doszło do government shutdown. Podkreśla to jednak determinację polityków w kierunku uchwalenia obu rzeczy jednocześnie, w rezultacie implikuje chęć do porozumienia w spawie pakietu pomocowego. Kompromis między Demokratami i Republikanami poprawi perspektywy gospodarki USA i da pretekst do rajdu ulgi Wall Street i innych ryzykownych aktywów, choć dla USD będzie to negatywny impuls.

Te artykuły również Cię zainteresują
Spośród danych makro, finalny odczyt PKB za III kw. nie znaczy już nic, kiedy większa uwaga spada na wpływ obecnej fali zachorowań na kondycję gospodarki w IV kw. oraz perspektywy odbicia w 2021 r. przy rozpowszechnianiu szczepionki. Jak złe są nastroje wśród Amerykanów pozwolą ocenić indeksy zaufania konsumentów (wt, śr). Brak wsparcia fiskalnego przełoży się na spadek przychodów osobistych Amerykanów w listopadzie . Wydatki prawdopodobnie też spadły, co sugeruje rozczarowujący raport o sprzedaży detalicznej za ten sam miesiąc.

Indeks nastrojów konsumentów (pon) to jedyna w miarę istotna publikacja z Eurolandu, choć raczej bez większego wpływu na euro. EUR/USD pozostanie forexowym barometrem nastawienia do ryzyka, więc przy mocniejszym zrywie rynku akcji, EUR/USD może być pociągnięty wyżej.

Który to już raz negocjacje brexitu zostały odsunięte na kolejny niedzielny deadline. Tym razem Parlament Europejski wyznaczył termin na niedzielę o północy dla ratyfikacji porozumienia, choć zaznaczył, że nie jest to deadline dla negocjacji. Powiedział bym, że cały proces nie może być już bardziej zagmatwany, ale z drugiej strony nie chcę nie doceniać fantazji polityków z Wielkiej Brytanii i UE. Po weekendzie powinniśmy być bogatsi o wnioski z kolejnej rozmowy brytyjskiego premiera Johnsona i szefowej Komisji Europejskiej von der Leyen. Przed weekendem GBP koryguje optymizm z poprzednich dni na wypadek szokujących nagłówków w poniedziałek. Ogólnie jednak inwestorzy wierzą w porozumienie i  w dużej części już taki scenariusz zdyskontowali.

Z Polski otrzymany dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej (pon) oraz podaży pieniądza (wt) i stopie bezrobocia (śr). Nie spodziewamy się reakcji złotego na dane. Ważniejsze może być uważne śledzenie kursu, czy NBP nie zamierza ponownie interweniować na rynku złotego. Po piątkowej akcji sprzedaży PLN pojawiło się wiele pytań, jaki jest cel działań. Wątpimy, aby taka polityka okazała się skuteczna. Jeśli na rynkach zewnętrznych podtrzymają się pozytywne nastroje i apetyt na ryzyko wywołany oczekiwaniami szybszego ożywienia gospodarczego w 2021 r., osłabiony złoty jest tak naprawdę zaproszeniem inwestorów do wejścia na polski rynek po niższej, bardziej atrakcyjnej cenie.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here